Людина

Неврологи розсекретили генетику розмірів мозку

Як відомо, мозок людини досить великий, якщо порівнювати з іншими видами тварин. Однак не у всіх людей розмір мозку однаковий, і американські дослідники спробували з’ясувати, чому. Вони виявили вісім генетичних варіацій, відповідальних за розмір ключових областей головного мозку. Ці варіації і можуть являти собою генетичну сутність людини.

23-01-15-foto-600x375-1

Нові результати були отримані завдяки проекту ENIGMA (Enhancing Neuro Imaging Genetics through Meta-Analysis), в якому взяли участь близько 300 вчених з 33 країн.

Вони вивчали результати МРТ 30717 чоловік, співвідносили їх з генетичною та іншою інформацією. Тільки шляхом об’єднання зусиль стало можливим відстеження тонких генетичних факторів, що впливають на розмір мозку, які вислизали від відкриття при проведенні менш масштабних досліджень, відзначають вчені.

“Врешті-решт ми змогли визначити так звані” гарячі точки “в геномі, які впливають на будову мозку”, – розповідає Пол Томпсон (Paul Thompson), нейробіолог з університету Південної Каліфорнії.

[ads2] У ході аналізу Томпсон і його колеги шукали найдрібніші зміни в ДНК, які відповідають розмірам ключових областей головного мозку. Одна з областей, гіпокамп, зберігає спогади і допомагає у навчанні. Інша структура під назвою хвостате ядро дозволяє їздити на велосипеді, грати на музичних інструментах або водити машину, не замислюючись над цим. Третя, путамен або шкаралупа, управляє переміщенням тіла і відповідає за мотивацію. При цьому дослідники не намагалися вивчати нову кору або неокортекс, який допомагає мислити або спілкуватися – у всіх тварин, крім людини, ця частина мозку перебуває в зародковому стані.

Томпсон впевнений, що існує тісний зв’язок між розмірами багатьох з цих частин головного мозку і загальними пізнавальними здібностями: чим більша кількість мозкової тканини, тим краще.

Багато захворювань завдають шкоди будь-яким ділянкам органу: хвороба Альцгеймера, наприклад, вражає гіпокамп, а хвороба Паркінсона впливає на шкаралупу.

Команда виявила вісім генетичних відмінностей, які можуть на 1,5% впливати на розмір тканин головного мозку. Деякі варіації містилися всередині гена, а деякі – обумовлювалися низкою ключових генів.

Читайте також: Чоловічий і жіночий мозок — 20 відмінностей

Найбільш впливовим геном виявився KTN1, який направляє клітини мозку в шкаралупі. Два додаткових гена в шкаралупі пов’язані з генами, які можуть призвести до раку товстої кишки і, схоже, регулюють кількість клітин в цій області мозку. Інші п’ять генів відповідальні за різні речі – наприклад, за запобігання запрограмованої смерті клітин, природного процесу, який може призвести до скорочення області мозку в разі безконтрольного перебігу.

Багато з восьми генів активні в ході становлення головного мозку і можуть впливати на розвиток нервово-психічних розладів, наприклад, аутизму, депресії або шизофренії. У майбутньому вчені сподіваються простежити зв’язок між розміром конкретної ділянки мозку і подібними захворюваннями. Відкриття також може призвести до розробки нових терапевтичних методів для лікування різних неврологічних розладів, упевнені учасники ENIGMA.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button