Інтернет

Нове дослідження ставить під сумнів шкоду соціальних мереж

Статистика показала, що негативний вплив соцмереж на психологічний стан підлітків може бути переоцінений.

Повсюдне поширення соціальних мереж стимулювало вчених дослідити їх вплив на людей і їх життя. Роботи останніх років неодноразово вказували на всіляку шкоду цього захоплення — від небезпеки депресії і зниження самооцінки до більшого споживання нездорової їжі. Однак нове масштабне дослідження, проведене психологами з Оксфорда і німецького Гогенгеймського університету, ставить ці результати під сумнів. Стаття Тобіаса Денліна (Tobias Dienlin) і його колег опублікована в журналі PNAS.

Автори використовували дані масштабного моніторингу здоров’я і стану жителів Великобританії UK Household Longitudinal Study. Цей проект реалізовувався протягом 2009-2016 років і охопив понад 12 500 людей всіх віків і соціальних груп. За цей час кожен з них вісім разів заповнював анкети, описуючи свій поточний стан, самопочуття, емоції, спосіб життя і так далі. Денлін і його співавтори провели статистичний аналіз зібраних даних для підлітків і виявили, що сам факт користування соціальною мережею не має практично ніякого впливу на суб’єктивне відчуття власного добробуту людини.

Загалом користувачі соцмереж виявилися трохи менше задоволені своїм життям, ніж підлітки, які ними не користуються. Проте різниця між ними склала менше відсотка: ба більше, тривале користування соцмережами, навпаки, злегка підвищувало оцінку особистого добробуту. Можна також відзначити, що обидва ефекти більше проявлялися у дівчаток, ніж у хлопчиків.

Вчені припускають, що це може бути пов’язано з тим, що початкове розчарування у своєму житті і відсутність позитивних соціальних зв’язків стимулюють підлітків звертатися до спілкування в соціальних мережах, завдяки чому такі користувачі і демонструють знижений настрій. При цьому тривалі взаємодії в соцмережах дозволяють налагодити потрібні віртуальні зв’язки, призводячи до покращення самовідчуття. Так це чи ні, схоже, що вплив соцмереж на психологію і соціальність користувачів виявляється більш складним і неоднозначним, ніж заведено вважати.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button