Технології

Новий матеріал ефективно очистив воду від міді

Хіміки створили матеріал, який може вибірково захоплювати певні метали. Ефективність цього процесу виявилася вищою всіх створених раніше аналогів.

Що якби проточну воду можна було не тільки очистити, а й виділити з неї корисні речовини? Новий матеріал вибірково «виловлює» з води мідь в 30-50 разів швидше сучасних методів очистки

Сучасні системи водоочищення засновані на об’ємному розподілі компонентів – вони відокремлюють воду від інших хімічних сполук незалежно від їх небезпеки та цінності. Але водопровідна вода сповнена елементів, які можна використовувати в промислових цілях. У ній, наприклад, багато міді, яку можна використовувати для створення безлічі пристроїв – від проводів до труб.

Для виділення міді з води необхідні матеріали, які могли б вибірково затримувати в собі атоми цього металу. Тепер дослідники створили міцний матеріал на основі цинку, який здатний «виловлювати» з води велику частину міді, що міститься в ній. При створенні цього матеріалу автори черпали натхнення у бактеріальних клітин, які здатні сорбувати певні метали для регулювання свого метаболізму.

Новий матеріал називається саліцілоксім імідазолу цинку або просто ZIOS. Його кристали містять малюсінькі канали розміром приблизно з молекулу води. Ці канали розширюються при зануренні матеріалу в воду. Розширення цих структур дозволяє молекулам води вільно проходити через них. На стінках каналів відбувається хімічна реакція, завдяки якій матеріал зв’язують з іонами міді, що містяться у воді.

Використовуючи рентгеноструктурний аналіз, вчені виявили, що матеріал має високу селективність при зв’язуванні з іонами міді у воді при низькому pH, характерному для стічних шахтних вод. Результати дослідження показують, що ZIOS може вибірково захоплювати іони міді зі швидкістю, яка в 30-50 разів перевищує швидкість сучасних розчинних методів. При цьому матеріал залишається дуже стабільним в воді протягом 52 днів. Як тільки ZIOS видаляють з води, його канали стискаються до початкового розміру всього за одну наносекунду.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button