Земля

ООН: сталого розвитку неможливо домогтися, не забезпечивши кожній людині доступ до води і енергії

Доповідь, на тему «Вода та енергія», яка була представлена 21 березня в Токіо з нагоди святкування Всесвітнього дня водних ресурсів, звертає увагу на брак співпраці та координації між галузями енергетики та водопостачання і закликає до оптимізації управління з метою уникнути дефіциту водних ресурсів та електроенергії в майбутньому.

Доповідь дозволяє по-новому поглянути на взаємозв’язок між управлінням водними ресурсами та енергетикою. Цей взаємозв’язок обумовлює необхідність набагато більш тісної співпраці між усіма залученими сторонами, оскільки абсолютно ясно, що сталого розвитку неможливо домогтися, не забезпечивши кожній людині покращений доступ до джерел води та енергії, – генеральний директор ЮНЕСКО Ірина Бокова.

zelena_planeta_500

Згідно з поширеною інформацією ЮНЕСКО, на сьогоднішній день 768 млн людей у ??світі не мають доступу до вдосконалених джерел водопостачання. Одночасно з цим, 1,3 мільярда людей позбавлені електроенергії, а близько 2,6 мільярда використовують для приготування їжі тверді види палива, в основному біомасу. Наведені в доповіді дані свідчать про те, що області, в яких люди не мають задовільного доступу до води, у великій мірі збігаються з тими, де відсутні джерела електроенергії. Таким чином, в Доповіді підкреслюється, до якої міри ці дві галузі взаємопов’язані.

Читайте також: Вода з пляшок в 300 разів дорожче водопровідної

У загальній складності, 15 % водозаборів у всьому світі використовується для виробництва енергії, і ця цифра зростає. Очікується, що до 2035 року вона збільшиться ще на 20 % у зв’язку зі зростанням населення, урбанізацією і зміною моделей споживання. Попит на електроенергію до 2035 року має збільшитися на 70 %, причому, як мінімум, половина цього приросту припаде на Індію і Китай.

Після 2000 року отримало широкий розвиток виробництво біопалива, яке вимагає споживанням води в особливо великих обсягах. В останні роки також активно розвивається виробництво сланцевого газу, зокрема, в США. Однак видобуток цього виду викопного палива сполучено з гідравлічним розривом пласта, для якого потрібні дуже великі об’єми води. Крім того, при використанні цього методу є серйозна небезпека забруднення ґрунтових вод.

Читайте також: Біопаливо – дружнє до природи?

Відновлювані джерела енергії здаються більш економічними з точки зору споживання води. Гідроелектроенергія на сьогоднішній день задовольняє 16 % світових енергетичних потреб, але її потенціал до цих пір використовується недостатньо. Однак будівництво дамб також тягне певні соціальні витрати і негативно позначається на навколишньому середовищі, приводячи, зокрема, до скорочення біологічного розмаїття.

Набувають поширення й інші, альтернативні джерела енергії. Так, між 2000 і 2010 роками частка електрики, виробленої вітрогенераторами, зросла на 27 %, а частка сонячної енергії – на 42 %. Ці два методи виробництва електроенергії майже не споживають води, але за своєю природою вони не виробляють електрику в постійному режимі і повинні доповнюватися іншими джерелами енергії. Незважаючи на зростаюче використання поновлюваних джерел енергії, очікується, що в найближчі роки основним джерелом залишаться викопні види палива. За оцінками Міжнародного агентства з атомної енергії, їх використання у світі переважатиме аж до 2035 року, а поновлювані джерела енергії займуть друге місце.

У світлі очікуваних проблем, Доповідь про розвиток світових водних ресурсів підкреслює необхідність узгодженого управління галузями водопостачання та енергетики. Зокрема, для цього слід переглянути політику ціноутворення з тим, щоб ціни на воду і на електроенергію відображали реальні витрати на їх виробництво і вплив на навколишнє середовище.

Читайте також: Сонячні соняшники освітять вулиці міст

Безсумнівно, у майбутньому розвиток також отримають комбіновані установки, що дозволяють постачати населенню питної води, і електрики. Особливий інтерес вони представляють для посушливих районів. Так, енерготехнологічні комплекси, розташовані в еміраті Ель- Фуджайра (ОАЕ) і в Саудівській Аравії (завод Шоайба), об’єднують в собі водоопріснену установку і електростанцію.

Отримує поширення також використання стічних вод для виробництва електрики; органічні речовини, що в них містяться, можуть використовуватися для виробництва біогазу з високим вмістом метану. Наприклад, комплекс з очищення стічних вод «Ла Фарфана» обробляє половину стічних вод Сантьяго, Чилі, і виробляє близько 24 мільйонів кубометрів біогазу, що заміняє природний газ і забезпечує паливом 100 тисяч осіб у місті та його околицях. У Стокгольмі, Швеція, автобуси і таксі також використовують біогаз, вироблений в результаті очищення стічних вод. Це рішення привертає все більшу кількість країн, що розвиваються. У місті Марес, Лесото, 300 сімей використовують біогаз в якості палива для приготування їжі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button