Технології

П’ятірка найбільш лякаючих технологій сучасності

Технології роблять наше життя кращим. За допомогою інтернету можна дивитися по телевізору фільми у високому розрішенні. Можна оплатити всі рахунки за 10 хвилин, сидячи вдома у кріслі. Це здорово і модно, але тільки до тих пір, поки не стає лячно, якщо хтось не виведе з-під контролю електронну банківську систему або поки машини не захоплять планету. Про небезпечні технології пише How Stuff Works.

П'ятірка найбільш лякаючих технологій сучасності

Інтернет-стеження

У середньому на місяць в 2013 році більше 380 мільйонів чоловік відвідують веб-портали, що належать Google і Yahoo. Кожний електронний лист, що відправляється через Gmail, кожна таблиця, кожне зображення – все зберігається в Google Docs, і кожен чат в Yahoo Messenger зберігається в хмарній мережі серверів і центрів обробки даних.

Можна припустити, що вся ця приватна інформація та персональні дані зберігаються в зашифрованому вигляді і захищені від сторонніх очей. Але чи так це?

Завдяки одкровенням колишнього співробітника Агентства національної безпеки (АНБ) Едварда Сноудена в 2013 році ми дізналися, що спецслужба США активно контролювала електронну пошту, переглядала історію інтернет-запитів і прослуховувала телефонні записи мільйонів звичайних людей, як заявлено, з метою відстежити потенційну терористичну активність. У рамках секретної програми під назвою «ПРИЗМА» АНБ отримало схвалення суду на те, щоб змусити такі компанії, як Google і Yahoo, поширити стеження і на іноземних веб-користувачів.

Якщо цього виявлялося недостатньо, АНБ таємно проникало в сервери Google і Yahoo без повідомлення і схвалення компаній. Критики називають це явним порушенням прав людини – спостерігати за будь-якими діями будь-якого веб-користувача без його згоди і навіть поінформованості.

Як це не жахливо, варто пам’ятати, що вся ваша інформація в інтернеті збирається, а за найменшої необхідності – безперешкодно проглядається.

Злом ДНК

Коли в 2003 році людський ґеном був повністю розчленований, дослідники по всьому світу почали аналізувати 3 з гаком мільярди пар основ генома для вивчення корінних причин таких захворювань, як хвороба Альцгеймера, поширені види раку і так далі. Але це був тільки початок. Реальна мрія біотехнології – не тільки зрозуміти, як поводяться наші ДНК, а й «написати» нову ДНК, яка лікувала б хвороби та ремонтувала роботу тіла зсередини.

Біопідприємиць Дж. Крейг Вентер, чия компанія допомогла скласти карту ґеному, вийшов на новий етап в 2010 році, коли він створив першу в світі синтетичну самореплікуючу хромосому. Він завантажив деякі синтетичні складові ДНК в бактеріальну клітину і дивився, як вони ростуть і діляться з допомогою комп’ютера. За його власною думкою, він створив «життя».

При щасливому сценарії біологи найближчим часом з’ясують, як програмувати віруси і бактерії, щоб створювати ліки від будь-якого різновиду захворювання, наприклад, при ракових пухлинах або розвитку розумових відхилень.

При іншому сценарії біотерористи можуть спроектувати смертельні супербактеріі, які будуть призначені для впливу на нас на ґенетичному рівні. У статті 2012 The Atlantic представив увазі читачів технологічно правдоподібну схему, в якій президент США убитий після захворювання високоінфекціонною застудою, розробленої з метою впливу на слабкі ланки його ґенетичного коду. Тому для того, щоб ваша ДНК не потрапила в руки до ворога, краще не виходити з дому без сітки для волосся і гумових рукавичок … ну і не плювати де попало.

Кібервійна

Уявіть собі війну, яка відбувається лише за допомогою комп’ютера. Йдеться про тотальну атаку на електронні інфраструктури країни. Системи, контролюючі блоки реагування на надзвичайні ситуації, банки, об’єкти електронної торгівлі, точки управління електромережами, водопостачанням, трубопровідним паливом і, звичайно, озброєнням. Грамотно виконана атака може привести до серйозних збоїв, що зробить населення вразливим для фізичної загрози.

У 2013 році директор ФБР США Джеймс Корні передбачив, що кібератаки скоро стануть більшою загрозою для національної безпеки, ніж міжнародний тероризм.

Подібні міжнародні конфлікти вже мали місце: у 2008 році – між Грузією і Росією, в 2012 році – між Північною і Південною Кореєю. Хакери взяли під контроль і Пентагон, а деякі терористичні організації навчають своїх бойовиків способам комп’ютерних атак. Так як же захиститися від кібератаки? Допомогти в цьому може просвіта населення про комп’ютерні віруси і троянські програми, а також використання самого нового і глибокого антивірусного програмного забезпечення.

Кібератаки насправді можуть бути корисними інструментами проти машин, які навчаться думати самостійно і вийдуть з-під контролю. І хоча поки це предмет наукової фантастики, деякі аналітики вважають, що таке цілком може статися.

Технологічна синґулярність

Штучний інтелект (ШІ) пройшов довгий шлях з тих пір, як з’явилися перші комп’ютери. Але небезпеки від штучного розуму поки чекати не доводиться.

У 1993 році професор математики з Університету Сан -Дієго Вернор Віндж запропонував термін «синґулярність» – коли комп’ютерні мережі зможуть набути самосвідомості за допомогою передового ШІ. Спільна діяльність людей і машин допоможе прогресу, а біологічні досягнення дозволять лікарям проектувати людський інтелект. Однак існує можливість і такого результату, коли ШІ стане настільки самостійним і швидким, що перестане підкорятися контролю людини. Немає ніякої гарантії того, що, якщо подібне трапиться, технологічні обмеження зможуть запобігти трагедії. Проте, ідея про те, що машини зможуть коли-небудь вирішувати, жити людині або померти, звучить моторошно.

Автомобілі без водія

У всьому світі щорічно близько 1,3 мільйона чоловік гинуть в автомобільних аваріях. Крім цього, існують і недоліки самого процесу їзди: 38 ??годин на рік – стільки в середньому людина витрачає часу за кермом … а якщо це велике місто? Це велика втрата продуктивності. За допомогою Google можна дізнатися більше про самохідні автомобілі, які автономні і набагато більш «зібрані» під час руху. Вони керуються певним алгоритмом, якого дотримуються в транспортному потоці. Для такого виду транспорту було створено програмне забезпечення від Google. Такий автомобіль використовує GPS і сканер на даху, щоб не сходити з курсу і реагувати на рух інших транспортних засобів або живих істот, а також фіксувати всі статичні об’єкти. Станом на 2013 рік роботи- автомобілі все ще на стадії бета-тестування, але десятки їх уже пройшли випробування на дорогах Каліфорнії і Невади.

Найбільше тривог викликає не можливість програмного збою, а перехід з «режиму робота» в «режим людини». Голос комп’ютерного шофера попереджає людину про майбутні ситуації, які вимагають ручного управління, – наприклад, при складних розвилках або на контрольно-пропускних пунктах. Інженери Google все ще вирішують, скільки необхідно часу до передачі обслуговування в ручний режим і що робити, якщо водій, наприклад, задрімав. Ніхто не хоче прокинутися за кермом позашляховика, що котиться прямо в контрольний пункт на швидкості 105 кілометрів на годину.

Ніхто не закликає відмовитися від всіх досягнень цивілізації. Просто в сучасному світі вартує, ймовірно, з обережністю ставитися до надтехнологій, що кружляють голову.

Натхнення: www.km.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Один коментар

  1. Ну давайте повенемось до Землі на трьох китах і Святої Інквізиції…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button