Технології

Перші «контрабандні» супутники могли вийти на орбіту цієї зими

Група американських комерційних супутників, яка не отримала дозволу на запуск, була в січні цього року запущена з індійського космодрому і зараз знаходиться на розрахунковій орбіті, повідомляє IEEE Spectrum. Якщо інформація підтвердиться, ці супутники стануть першою в історії «космічною контрабандою».

Старт індійської Polar Satellite Launch Vehicle 12 січня 2018 року

Чотири американських наносупутника, виведені на орбіту індійською ракетою-носієм, взагалі не повинні були опинитися в космосі: вони не отримали схвалення американської Комісії з комунікацій в космосі (FCC), а значить, не були приписані до своєї частоти і не були враховані як потенційне космічне сміття, повідомляє видання IEEE Spectrum.

Основним корисним навантаженням ракети Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV), що стартувала 12 січня з космодрому на східному узбережжі Індії, був великий індійський географічний супутник; крім того, ракета вивела на орбіту більше десятка дослідних і комерційних кубсатів, в т. ч. іноземних: канадський телекомунікаційний супутник компанії Telesat, британську місію Carbonite, і супутник американської компанії Planetary Resources, тестуючий інструменти для розробки корисних копалин на астероїдах. Приналежність ще чотирьох наносупутників в повідомленні Індійської організації космічних досліджень (ІSRO) не вказувалася.

Цими чотирма кубсатами були, пише IEEE Spectrum, супутники SpaceBees (англ. «космічні бджоли») американського виробництва стартапу Swarm Technologies. Вони призначені для відпрацювання нової системи зв’язку на основі космічного «інтернету речей», яка, за твердженнями творців стартапу, повинна бути на кілька порядків швидше сучасних. «Бджоли» повинні перевірити ефективність алгоритмів, над якими творці Swarm Technologies (колишній співробітник NASA і Google, розробник, який продав свою компанію Apple) працювали вісім років.

Розмір супутників зовсім невеликий — вони менше звичайних кубсатів, які зазвичай бувають не більше 10х10х10 см. Малий розмір і став причиною, по якій FCC не схвалила заявку Swarm Technologies; дозвіл не вдалося отримати і тоді, коли стартап запропонував додати в конструкцію супутників додаткові інструменти відстеження. В FCC побоювалися, що через розміри супутники виявляться невидимі для SSN — телескопом для відстеження космічного сміття, дані якого використовують для розрахунку орбіт нових і діючих космічних апаратів.

Тим не менше зараз всі чотири «бджоли» знаходяться в космосі, правда, поки не працюють. Якщо ця інформація підтвердиться офіційно, «космічні бджоли» стануть першими супутниками, запущеними «контрабандою», в обхід існуючої процедури. FCC вже відкликала раніше виданий стартапу дозвіл на запуск наступних чотирьох супутників, який повинен був відбутися в квітні, пише The Verge.

Що з цим робити, поки незрозуміло; можливо, Swarm Technologies заборонять подальшу роботу, однак це не скасовує того факту, що на закордонних ракетах можна вивести в космос в обхід американських регулюючих органів, принаймні, маленькі супутники.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»