Здоров'я

Планова вакцинація врятує понад 50 мільйонів життів

Міжнародна група вчених, до якої увійшли співробітники лабораторії аналізу показників здоров’я населення та цифровізації охорони здоров’я МФТІ, опублікувала статтю про дослідження, присвяченому створенню штучного імунітету в дитячому віці.

Планова вакцинація врятує понад 50 мільйонів життів / © Getty images

У журналі The Lancet опубліковано аналіз охоплення планової вакцинації дітей у 204 країнах за період 1980-2019 роки. Поширення вакцинації й забезпечення доступності вакцин сприяли позбавленню людей від багатьох захворювань. Колись смертельно небезпечні інфекції, такі як кір і віспа (за один лише XX століття забрали життя до пів мільярда осіб), стали швидше частиною людської історії, адже поява імунітету в дитинстві дозволяє уникнути хвороби й в дорослому віці.

У кожній країні існують комплекси заходів з боротьби з різними інфекційними захворюваннями. Один з найбільш поширених – планова вакцинація (наприклад, від гепатиту, дифтерії та правця). Вчені оцінили реалізацію цих планів насправді, з огляду на можливі помилки в даних, аналізуючи глобальні й регіональні тенденції дитячої вакцинації, прогрес в досягненні цілей Глобального плану дій щодо вакцин ВООЗ і взаємозв’язок між охопленням вакцинацією і соціально-демографічним розвитком.

У дослідженні проаналізували, як основні вакцини, в тому числі препарати проти дифтерії, правця та кашлюку, проти кору і туберкульозу (БЦЖ) використовуються для вакцинації у 204 країнах. В рамках аналізу щепленими вважалися діти, які мали офіційні документи про отримання вакцини. В ході дослідження враховувалися не тільки самі препарати, але і їх дозування, вік вакцинації й схеми обстеження дітей.

Станіслав Відставний, завідувач лабораторії аналізу показників здоров’я населення та цифровізації охорони здоров’я МФТІ, один зі співавторів дослідження, розповів: «Імунізація – важливий процес поліпшення якості життя населення планети. Планова вакцинація дітей є необхідною умовою для того, щоб підвищити показники здоров’я суспільства. За останні 40 років у світі досягнуті високі показники вакцинації, що дозволяє припустити, що збереження заданої динаміки навіть в умовах пандемії COVID-19 дозволить врятувати понад 50 млн життів до 2030 року ».

Аналіз даних показав, що до 2019 року дитяча вакцинація досягла досить високих показників. Глобальне охоплення третьої дози АКМС (комплексної вакцини від кашлюку, дифтерії та правця) – 81,6% в порівнянні з 39,9% в 1980 році. Охоплення першою дозою протикорової вакцини виріс з 38,5% в 1980 до 83,6% у 2019. За 40 років охоплення третьої дози вакцини проти поліомієліту виріс майже у два рази – з 42,6% до 79,8%. Хорошими темпами вакцинації характеризується період з 2000 по 2019 рік.

Але, за даними за 2019 рік, 14,5 мільйона дітей у всьому світі як і раніше не отримали першої дози АКМС, що говорить про збій реалізації Глобального плану вакцинації. Одна з причин ситуації, що склалася – нерівний доступ до вакцин в країнах із середнім і низьким рівнем доходу. Така ситуація вводить дітей у групу ризику.

Станіслав Відставний пояснив: «Подібна ситуація не може не турбувати – сучасну охорону здоров’я вимагає глобального погляду, глобальних ініціатив. З іншого боку, Програма глобальної ліквідації віспи, ключову роль в якій зіграли радянські фахівці, – перемога на благо всього людства, приклад того, як люди, об’єднавшись, можуть зробити світ для своїх дітей і онуків краще ».

Національні уряди й глобальні організації продовжують виділяти значні ресурси: з 2000 по 2017 рік фінансування вакцинації в «проблемних» країнах склало понад 107 млрд доларів. Планується, що в рамках нової програми «Порядок денний імунізації 2030» число дітей, які отримують нульову дозу вакцини, скоротиться вдвічі до 2030 року шляхом розширення і доступності планової вакцинації для всіх категорій громадян незалежно від рівня доходу..

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button