Аналітика

Політична карта 2030: як виглядатиме наш світ через двадцять років?

Чи розвалиться Євросоюз? Сьогодні ця перспектива вже не виглядає немислимою. Великобританія може вийти з ЄС в результаті референдуму, про який мріє прем’єр-міністр британських островів. Німецькі консерватори все активніше пропонують створити разом з деякими європейськими країнами окремий клуб, заснований на сильному євро і залізній фіскальній дисципліні. «Париж залишиться в підвішеному стані, а Берлін зробиться столицею нової німецької могутності — на цей раз фінансово-економічної», — йдеться в статті.

foto_cikavosti_10.08.2014-05_resized

Правда, не факт, що це станеться: «геополітична футурологія настільки ж ненадійна, як і прогнози американських кредитно-рейтингових агентств», — вважає автор.

Факт той, що Goldman Sachs передрікає: в 2050 році в п’ятірці найбільших світових економік не буде жодної європейської країни. Місця розподіляться так: Китай, США, Індія, Бразилія, Мексика. «Чи побачать це наші діти? Не обов’язково. Зараз можна бути впевненим лише в тому, що» новий світоустрій «, породжений падінням Берлінської стіни, крахом радянської імперії і завершенням холодної війни, проіснував недовго, хіба що до кінця 1990-х», — пише Валенсуела.

Тепер очевидно: XXI вік не буде безперечним «століттям Америки», а США — єдиною державою в однополярному світі. XXI століття — століття багатополярності, вважає оглядач. Капіталістичний, демократичний і атлантичний Захід втрачає свій авторитет. «Глобальний центр ваги зміщується в Азію, з’являються сюрпризи в Латинській Америці, на Близькому Сході і навіть в Африці», — йдеться в статті.

Найближче майбутнє стане схожим на «нове Середньовіччя», вважає оглядач: «щось на зразок серіалу» Гра престолів «: численні королівства, князівства і міста, більш-менш рівні за силою, будуть нещадно суперничати між собою, але ніхто не зможе досягти повної переваги над іншими «.

Фінансова криза 2008 року підстьобнула тенденції: занепад Заходу і зліт «решти світу», за висловом автора. Саміти G20 затьмарили саміти G8.

Епоха західного панування в світі тривала п’ять століть. На Заході припускали, що це не випадковість, а прояв закону природи, плоди переваги білої раси чи зверхності демократичної системи. «Але сонце історії не зупиняється: гегемонія вже здійснила свій шлях по Заходу і тепер знову встає на Сході», — пише автор. Китай вкладає гроші в Африці і Латинській Америці і дає позики американцям і європейцям. Найбільші хмарочоси — в ОАЕ, найбільша кіноіндустрія — індійська. Перший багач світу — мексиканець Карлос Слім. На Близькому Сході Туреччина знову має більшу вагу, ніж Європа.

Автор пропонує свій прогноз: «якщо поточні тенденції збережуться, головними князівствами-учасниками» гри престолів «стануть США, Китай та Індія, а головним театром їх суперництва — Азія». Важливу роль відіграватимуть і держави, лідируючі в своїх регіонах: Бразилія, ПАР, Туреччина, арабські країни Перської затоки, Росія.

А що в Європі? «Великобританія, мабуть, приречена на перетворення в мальовничу провінцію США, а Німеччина очолить слабкий континентальний клуб, міцний у фінансово-економічній сфері і не дуже сильний у військово-політичній», — йдеться в статті. Іспанцям автор пророкує «втішний приз» — чисто людський і культурно-лінгвістичний вплив на «все американське», за його висловом. В середині XXI століття іспаномовні громадяни складуть чверть або навіть третину населення США.

Що стосується самих Сполучених Штатів, то їх міжнародне значення звужується, і все ж про крах, подібному краху Римської імперії, говорити не можна. У США є потужні активи: фінансова система, велике промислове виробництво, глобальні бренди і підприємства, привабливий для іноземців ринок праці, військова міць і т.п. «Ахіллесовою п’ятою» США історик Пол Кеннеді назвав «ставку на те, що інші держави будуть фінансувати американський бюджетний дефіцит».

Крах єврозони спровокує по ту сторону Атлантики нову фінансову кризу і рецесію з непередбачуваними наслідками, викладає автор прогноз з дослідження «Global Trends 2030», над яким зараз працюють аналітичні центри США.

«Отже, Європа спричинить проблеми сама собі, Сполученим Штатам і решті світу. Найсумніше, що зовсім недавно її рахували не проблемою, а панацеєю», — відзначає автор. У 2004 році американський економіст Джеремі Ріфкін пророкував, що концепція ЄС (вільний ринок в поєднанні з соціальним захистом, миротворчі зусилля і т.п.) незабаром затьмарить «американську мрію».

Сьогодні ж Євросоюз, як видається, агонізує: «криза євро показало, як нерозумно було створювати валютний союз без загального економічного уряду». ЄС роз’їдають інтереси національних держав, а Меркель не має іншої концепції, крім нав’язування іншим «бюджетної догми Німеччини». «Курс на жорстку економію знищує найбільший вклад Старого Світу в історію людства після Другої світової: демохристиянський і соціал-демократичний капіталізм із соціальним захистом», — йдеться в статті.

Тим часом Китай перетворився на капіталістичну країну з авторитарним режимом КПК, «майстерню світу», крупного покупця сировини, світового інвестора і кредитора. До 2020 року він, можливо, змістить США з позицій «найбільшої наукової держави».

«Зліт Китаю — мабуть, ідеологічний виклик Заходу», — зауважує автор. Втім, він вказує на несподівану для авторитарного режиму гнучкість, який проявляє Пекін: швидкі та ефективні рішення в економіці, схильність балувати еліту і середній клас, чуття до настрою мас.

«Азія, колосальний резерв капіталів, а також дешевої та кваліфікованої робочої сили, в XXI столітті зіграє роль, аналогічну ролі Європи в XIX столітті і Північної Америки — в XX», — підсумовує автор. Але він не бачить серед країн Азії очевидного лідера — ні Китай, ні Японія, ні Індія не володіють безперечною легітимністю і сильно суперничають між собою. Японія продовжує розплачуватися за економічний «міхур», Індія продовжує страждати від злиднів і неписьменності населення, слабкої інфраструктури, корупції, бюрократії та неефективної бюджетної системи.

Окремий пасаж автор присвячує Бразилії: вона вже стала глобальним гравцем і вміло дистанціюється від США, не провокуючи при цьому серйозних непорозумінь, нарощує свою присутність в Латинській Америці, Африці і на Близькому Сході, що полягає в стратегічному альянсі з Китаєм завдяки взаємодоповнюваності в економіці.

«Глобалізація трансформується в павутину з новою структурою, різними центрами і нерозривними взаємовідносинами», — підсумовує автор.

Кнопка «Наверх»
Закрыть