Здоров'я

Що таке справжній тайський масаж?

Тайский массаж користується великою популярністю у туристів зі всього світу. Більше того, йому з задоволенням навчають усіх охочих. Цей вид масажу включає в себе терапевтичний вплив на людину, але базується на сплаві різних культурних традицій і філософії.

2-23-01-2017-600-400

Що таке тайський масаж?

Цей вид масажу також відомий під назвою «йога-масаж». Це цілий оздоровчий комплекс, що включає в себе розкриття і розтягування суглобів, глибокий вплив на м’язи, вправи з йоги, акупунктуру і акупрессуру, рефлексологія і активізація потоку життєвої енергії людини. Весь цей спектр впливу на людину спрямований на відновлення енергетичного балансу. Адже у східній філософії вважається, що здоров’я людини залежить від його енергії і душевної рівноваги. Ця енергія поширюється по особливих каналах, який в тайському цілительстві називають «сей», в китайській – «ци», а Індії – «наді». Так чи інакше, але в різних країнах і в різний час люди прийшли до розуміння, що тіло людини – це щось більше, ніж кістково-м’язова система.

Дисбаланс, порушення енергетичних потоків викликає хвороби, нудьгу, отже, душевні та фізичні страждання. А масаж здатний вилікувати людину, так як направить її життєві сили в потрібному напрямку.

Для багатьох звернення до східної мудрості стало порятунком від хірургічного втручання. У тайському масажі вплив виявляється на 10 основних енергетичних каналів. Тим, хто не вірить в енергії, але вірить в силу консервативної медицини, варто пам’ятати, що масаж має вплив на циркуляцію крові і лімфи, м’язи і хребет. Виходить, що з будь-якої точки зору (езотеричної або прагматичної) тайський масаж – це спосіб цілющого впливу на тіло людини.

Історія тайського масажу

Таїнство тайського масажу зародилося під впливом культур Індії і Китаю і пов’язане з історією самого Таїланду. В цей час, приблизно 2500 років тому, Таїланд називалося Сіам, і в цю стародавню державу з Індії проник буддизм. Разом з буддистськими ченцями в Сіам приїхали і майстри йоги, доктора Аюрведи.

Сіамська медицина злилася з майстерністю аюрведів і філософією буддизму. Цей складний, багатогранний сплав культурних спадщин і сформував основні принципи сучасного тайського масажу. До наших днів дійшло навіть ім’я людини, яка вважається батьком цього виду масажу – лікар Джівака, який жив понад 2 тисяч років тому. Він був особистим лікарем індійського царя і навіть, за легендою, лікарем Будди, і почав використовувати масажну техніку разом з медициною. При цьому застосовувалися трав’яні компреси, йога, ароматерапія, лікування рослинними препаратами і травами. Тайські медики досі користуються методом «струм сен» – простукуванням енергетичних каналів молоточком і дерев’яними паличками і масажем ногами. Масажист в цьому випадку змочує стопи в трав’яному відварі, а потім розігріває їх, торкаючись розпеченого металевого листа.

Техніка тайського масажу дійшла до нас усним способом: вчителі масажу розповідали тільки своїм учням про особливі способи впливу на людину, тому деякі методи, на жаль, зникли назавжди. Нечисленні тексти з описом масажної терапії загинули в 1776 році, коли на столицю Сіаму напали бірманці. Місто було розграбоване, мало що вціліло. Мабуть, щоб не повторювати помилок минулого, в 1832 році Рама III і наказав залишені тексти висікти на камені і зберігати їх в монастирі Ват По. З того часу 60 мармурових плит і 80 статуй, що зображують людей в різних асанах, прикрашають монастир. Завдяки цьому ми і сьогодні можемо побачити стародавні тексти з діаграмами, схемами енергетичних каналів і акупунктурних точок.

Загальний тайський масаж

Сьогодні монастир Ват вважається основною південною школою тайського масажу. Є і північна школа, перебуває вона в місті Чіанг Май. Саме тут навчають усіх охочих пізнати таїнство тайського масажу. Численні студенти приїжджають сюди за знаннями зі всього світу. Сучасний тайський масаж розвивається саме силами південної школи: нові вчителі збагачують техніку унікальним баченням, новими прийомами. Відмінності в школах є й інші. Південна школа робить наголос на жорсткий, досить хворобливий вплив пальцями, а північна – на розтягування і скручування, запозиченими у асан з йоги. Звідси і більш відома в Європі назва – «йога-масаж». Техніки північної і південної шкіл об’єднують і називають загальним тайським масажем. В ній використовуються великі пальці рук, зап’ястя, долоні, лікті, ступні і коліна, передпліччя. Контакт між масажистом і клієнтом досить близький.

Королівський тайський масаж

Цей вид масажу виділяє, в першу чергу, дистанція в півметра між масажистом і клієнтом. У практиці використовуються тільки великі пальці, зовнішня частина зап’ястя. Сеанс починається з впливу на коліна, продовжується на стегнах, а потім ступнях. При цьому масажист пересувається, стоячи на колінах, а клієнт ніколи не лягає на живіт. У королівському масажі не використовуються пози з йоги.

1-23-01-2017-600-398

Як проходить сеанс тайського масажу

В першу чергу, і масажист і клієнт налаштовуються на сеанс масажу. Дуже важливо, щоб обидва учасники процесу були в гарному, спокійному настрої. Тому матрац і підлогове покриття повинні бути з натуральних, якісних матеріалів, а одяг – зручним і вільним – зазвичай це шорти і футболка. В приміщенні може грати музика, горіти аромалампа, світло зазвичай м’яке, приглушене. При цьому дуже важливо, щоб між клієнтом і масажистом з’явилася довіра і симпатія.

Сам сеанс триває від однієї до трьох годин. Початок масажу нагадує пасивну йогу: тіло клієнта готується до глибокого впливу. Під час сеансу масажист сидить на сідницях, навпочіпки або п’ятах, стоїть на одному або обох колінах.

В масажній практиці використовуються натиснення, розтягування і скручування. Причому для цього застосовуються не тільки пальці і долоні, але і лікті, зап’ястя, ступні і коліна масажиста.

Майстер починає свою працю зі ступнів клієнта, м’яко погладжуючи їх, натискаючи на акупунктурні точки, що відповідають за розслаблення тіла. Ритм рухів при цьому підлаштовується під дихання клієнта. З боку рухи професійного тайського масажиста схожі на ритуальний танець, причому перехід від одного руху до іншого практично непомітний, один метод плавно переходить в наступний.

Основні способи впливу руками

 • Тиск великим пальцем
 • Тиск двома великими пальцями
 • Тиск схрещеними великими пальцями
 • Всією долонею, великі пальці попереду
 • Зімкнутні або розімкнуті великі пальці
 • Тиск ліктем
 • Тиск передпліччям

Через ці впливи мозок людини змінює електричну активність, поступово сповільнюючи свою роботу. Через вплив на енергетичні точки стоп починається поступова зміна свідомості. Внаслідок цього під час масажу багато людей раптово переглядають свої погляди на життя, несподівано знаходять джерела своїх проблем, налаштовуються на творчий і позитивний лад.

Скрутки, використовувані в тайській техніці, дозволяють дістатися до глибоко лежачих скелетних м’язів. Такий глибокий вплив просто неможливий для класичного масажу. Опрацьовується абсолютно все тіло – від маківки до п’ят, причому масажист затримується на напружених ділянках, причому вплив на ці осередки передає сигнали в мозок, як і вплив на рефлекторні точки. Так «запускається» прихована сила людського організму, яка відповідає за роботу внутрішніх органів і систем.

Активізація енергетичних каналів і перенаправлення життєвої сили покращує роботу кровоносної, дихальної та нервової систем. Причому починають працювати колатералі – гілки кровоносних судин, зазвичай пасивні. Таким чином, відновлюється і посилюється кровообіг і лімфоток. Посилення циркуляції крові, по-перше, виводить надлишки води, токсини і шлаки з організму, по-друге, підсилює живлення шкіри і внутрішніх органів, в-третє, ще сильніше розслабляє м’язи, буквально відкриваючи їх для глибокого впливу.

Масаж починається від стоп і ретельно опрацьовуючи кожну ділянку тіла, піднімається спочатку до стегон, живота, плечей і, нарешті, до голови. Причому, коли масажист починає працювати з верхньою частиною тіла, вона вже розслаблена за рахунок посилення циркуляції крові, і отримує найбільшу користь від дотиків масажиста.

Закінчується сеанс масажу впливом на обличчя: рухи масажиста «змивають» мімічні зморшки, напружені гримаси, нервовий тик і набряклість.

Тайський масаж: дія на організм

 • Зняття стресу, глибока релаксація.
 • Зняття напруги з м’язів, у тому числі хронічної.
 • Зняття або зменшення болю різного походження.
 • Зняття набряклості, одутлість, зменшення жирових відкладень.
 • Зменшення мімічних зморшок.
 • Розкриття і посилення рухливості, гнучкості суглобів і хребта.
 • Поліпшення роботи нервової, дихальної, серцево-судинної, травної систем.
 • Поліпшення циркуляції лімфи і крові.

З сеансу лікувального масажу людина виходить не тільки розслабленою, але і помолоділою на декілька років, в хорошому настрої і з позитивним поглядом на життя. Регулярні сеанси допоможуть поліпшити психічне і фізичне здоров’я, скорегувати силует і дадуть помітний косметичний ефект.

Тайський масаж: запобіжні заходи і протипоказання

Не намагайтеся робити тайський масаж собі і близьким, прочитавши про техніку в Інтернеті. Навчитися масажній техніці може будь-хто, але тільки у справжнього фахівця. А практикувати масаж можуть тільки люди з середньою медичною освітою, які, користуючись отриманими знаннями анатомії і фізіології, не нашкодять людині.

При наявності травм і запалень м’язів спочатку необхідно зробити гарячий компрес і тільки потім дуже акуратно почати дію на м’язи. При варикозному розширенні вен, переломах та ушкодженнях суглобів уражена зона не масажується. Масажист має право відмовитися від роботи за наявності невідомого висипу і шкірних захворювань у клієнта. Якщо ж висип або хвороба не заразні, спеціаліст, швидше за все, буде робити масаж, уникаючи пошкоджену ділянку шкіри.

Масаж не робиться голодним людям – вам можуть запропонувати легку закуску, особливо при наявності цукрового діабету або хвороб серця. Але переїдати перед масажним сеансом теж не потрібно, інакше доведеться відмовитися від деяких позицій і методик впливу.

У тайського масажу є ряд медичний протипоказання:

 • вагітність,
 • недавні переломи і травми,
 • онкологічні захворювання,
 • всі хронічні захворювання в стадії загострення,
 • жар,
 • інтоксикація алкоголем або ліками.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button