Земля

Шимпанзе можуть маніпулювати іншими заради отримання вигоди

Домогтися бажаного результату багатьом людям допомагає, можливо, не найбільш етичний, але деколи дуже ефективний підхід – маніпуляція. Як виявилося, використовувати інших заради досягнення власних цілей може не тільки людина розумна.

Міжнародна команда вчених під керівництвом Манон Швайнфурт (Manon Schweinfurth) з Університету Сент-Ендрюс у Шотландії з’ясувала, що маніпуляцію непогано освоїли шимпанзе.

В ході роботи фахівці спостерігали за групою напівдиких шимпанзе в Замбії. Спочатку вони планували вивчити приклади співпраці між гомінідами, однак абсолютно несподівано стали свідками зовсім іншої поведінки.

Для свого експерименту вчені сконструювали апарат, що складається з фонтану з фруктовим соком і пари кнопок, які включають пристрій. При цьому кнопки були розташовані на відстані трьох метрів від фонтану. Таким чином, одна і та ж особа не могла одночасно натиснути на кнопку і втамувати спрагу. Для того, щоб один шимпанзе випив сік, потрібно було, щоб його родич натиснув на кнопку.

Таким чином, шимпанзе опинилися в скрутному становищі. Всі, за винятком 24-річного самця на прізвисько Боббі. Винахідливий примат вибрав трьох молодших членів групи і “завербував” їх, продемонструвавши відразу кілька рівнів контролю.

Спершу він перетискував або перекочував побратимів ближче до кнопок. У тих не було шансу втекти, поки вони перебували в постійному контакті з Боббі. Потім він штовхав своїх жертв у напрямку до кнопок, а сам вирушав до фонтану.

Звичайно, він не міг контролювати безпосередньо натискання на кнопку, тому вибрані шимпанзе могли не підкоритися наказу старшого і втекти. Тим не менш, в половині випадків Боббі все-таки зумів вгамувати спрагу.

У тих ситуаціях, коли його стратегія зазнавала невдачі, примат вдавався до стереотипної поведінки: зневажливо пирхав на “зрадників” і супроводжував це простяганням рук.

В результаті молодші члени групи так чи інакше погоджувалися допомогти Боббі напитися соку з фонтану, і така маніпуляція повторилася понад сто разів. При цьому ні про яку домовленість “послуга за послугу” мови не було: хитрий примат не помінявся місцями з довірливими побратимами і не допоміг їм вгамувати спрагу у відповідь.

За словами Манон Швайнфурт, свідоцтв того, що соціальні тварини володіють складними когнітивними навичками спілкування, існує чимало. Проте дотепер у поведінкових фахівців було зовсім небагато відомостей про те, що одні тварини використовують інших як “фізичні” інструменти.

В даному випадку мова йде про відносно складну взаємодію: якщо б шимпанзе використовував дійсно фізичний інструмент, скажімо, палицю, то він міг би контролювати натискання кнопки самостійно. Проте використання “соціального інструменту” як фізичного вже не дає йому повного контролю. В даному випадку примати могли зупинити струмінь фруктового соку в будь-який момент або і зовсім не натискати на кнопку.

Але, судячи з усього, Боббі був упевнений у своїй силі переконання. Як зазначила Швайнфурт, найбільше її команду вразив той факт, що об’єкти маніпуляції по суті не намагалися уникнути її.

“Вони могли сховатися або звернутися за допомогою до дорослих, як зазвичай роблять в інших ситуаціях. Отже, чому вони дозволили іншій особині використовувати їх? Ми вважаємо, що це можна пояснити посиленням ігрової поведінки Боббі, яка дуже вітається серед молоді”, — розповіла дослідниця в інтерв’ю Gizmodo.

Її колеги відзначають, що на даний момент вони отримали найбільший набір даних щодо використання соціальних інструментів серед тварин. Поведінка Боббі вказує на складні когнітивні навички, які ще не були вивчені серед шимпанзе.

Не виключається, що ця особа володіє інтелектом, який набагато перевершує середній (щодо його групи). Також можливо, що на поведінку Боббі вплинув попередній досвід спілкування з людьми.

Тепер дослідники мають намір перевірити, наскільки поширена стратегія маніпуляції серед шимпанзе та інших приматів і як часто вони використовують її в тих чи інших обставинах.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments