Здоров'я

Що таке стійкість до депресії?

Датські вчені з’ясували, чому деякі люди не страждають від сезонної депресії, хоча генетично схильні до неї. Також вони запропонували нові методи лікування сезонної депресії. Результати їх дослідження опубліковані в журналі European Neuropsychopharmacology.

За даними ВООЗ, депресія є одним з найпоширеніших психічних розладів. Від неї страждає більше 300 мільйонів чоловік з усіх вікових груп. А до сезонної депресії схильний приблизно кожен п’ятий житель планети, причому 4 з 5 пацієнтів — жінки. Проте іноді, навіть якщо людина генетично схильна до депресії і живе в північних широтах, де відчутна різниця між тривалістю світлового дня в різні пори року, депресії у неї не виникає. Тому європейські вчені вирішили дізнатися, що робить деяких людей стійкими до депресії.

Дослідники під керівництвом доктора Бренди Макмехон (Brenda McMahon) з Національної королівської лікарні (Копенгаген, Данія) відібрали для вивчення 23 добровольців, з них 13 жінок, у яких не виникало сезонної депресії, незважаючи на «короткий» ген 5-HTTLPR. Цей ген кодує білок, що захоплює серотонін з синаптичної щілини і повертає його назад у нейрон-передавач. Причому, чим «довші» варіації 5-HTTLPR, тим він ефективніша і тим щасливіша людина. З допомогою позитронної емісійної томографії (ПЕТ) вчені просканували добровольців один раз на літній час і двічі взимку, щоб вивчити рівень серотоніну і серотонінового транспортера в учасників.

«Ми виявили, що рівень білка-транспортера серотоніну знизився на 10% за ці півроку. Це особливо помітно у жінок», — розповіла доктор Бренда МакМахон.

Також дослідження показало, що у людей, стійких до сезонної депресії, концентрація серотонінового транспортера знижувалася під час зими.

«Організми стійких до депресії людей можуть контролювати рівень транспортера серотоніну. У результаті концентрація серотоніну між сезонами не змінюється», — пояснили вчені.

Дослідники відзначили, що їхнє відкриття може допомогти розробити нові способи лікування депресії. Велика частина антидепресантів знижує рівень серотонінового транспортера, через що серотонін повільніше виводиться з мозку, і людина відчуває себе щасливішиою. У зв’язку з новим відкриттям старший автор дослідження, професор Ґітте Кнудсен (Gitte Knudsen), запропонувала лікувати сезонну депресію за допомогою селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС).

Кнопка «Наверх»