Земля

Предки людини могли встати на дві ноги, ще не спустившись з дерев (відео)

Традиційно вчені вважають, що наші далекі предки перейшли до двоногого способу життя, коли їх лісові середовища існування почали змінюватися відкритими просторами. Однак спостереження за дикими шимпанзе показали: щоб встати на дві ноги, не обов’язково спускатися з дерев. Дослідження опубліковано в журналі Science Advances.

Image by Simon Bardet from Pixabay

Довгий час антропологи вважали, що появі у наших далеких предків звички підніматися на дві задні ноги сприяла необхідність переміщатися між окремими ділянками лісу, розкиданими по відкритій савані. У високій траві, ризикуючи стати здобиччю хижаків, ці стародавні примати повинні були постійно оглядатися по сторонах і до того ж не підставляти спини пекучому сонцю, що і змусило їх відірвати передні кінцівки від землі.

Деякі з наших найближчих біологічних родичів досі живуть в схожих умовах: так, шимпанзе з долини Ісса в Західній Танзанії заселяють невеликі ділянки лісу, перемежовані сухою саваною. І хоча ці мавпи нерідко піднімаються на дві ноги, дослідники з подивом виявили, що найчастіше вони це роблять зовсім не на землі.

Щоб це з’ясувати, вчені з Каліфорнійського університету (США) проаналізували близько 2850 відеозаписів локомоторної поведінки 13 дорослих шимпанзе (шести самців і семи самок), особливо відзначаючи, де відбувалася дія — на землі або на деревах. Хоча дослідники очікували куди частіше бачити Танзанійських шимпанзе на землі, насправді ті проводили на деревах стільки ж часу, що і їхні родичі з інших, більш лісистих частин Африки.

Більш того, більшу частину випадків ходіння на двох ногах — близько 85 відсотків — зафіксували на деревах, коли мавпи йшли по гілках. Іншими словами, цілком можливо, що не осушення середовища проживання і зміна лісів саваною змусили предків людини стати двоногими: вони піднімалися на обидві задні кінцівки, ще будучи чисто деревним видом.

Шимпанзе пробирається по гілках дерев, періодично спираючись тільки на дві задні кінцівки / © phys.org

Таким чином, одна з головних характеристик сучасної людини — вміння пересуватися на задніх кінцівках, — швидше за все, розвинулася не через зміну клімату, адже шимпанзе в аналогічному середовищі існування не поспішають спускатися з дерев і успішно освоюють двоноге ходіння, стоячи на гілках.

Тепер ученим належить провести додаткові спостереження за мавпами в різних частинах ареалу, щоб спробувати вирішити цю еволюційну загадку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button