Здоров'я

«Сови» і «жайворонки» розрізняються структурою мозку

Близько 10% всіх людей є «жайворонками» і встають ні світ, ні зоря. 20% – «сови», або любителі лягати спати далеко за північ. Дослідники з університету Аахена стверджують: подібна «пташина» приналежність – не питання вибору чи виховання, а особливість, обумовлена відмінностями в структурі головного мозку.

Яскраво виражена звичка вставати дуже рано чи лягати дуже пізно спостерігається лише у 30% людей, тоді як решта регулюють свій сон в нормальному, середньому режимі.

У дослідженні Джесіки Розенберг з університету Аахена брали участь 23 «сови», 16 «жайворонків» і 20 представників так званого середнього хронотипу. Їх мозок був просканований за допомогою технології дифузійно-тензорної МРТ. З’ясувалося, що у «сов» була знижена цілісність білої речовини – частини мозку, що складається з нервових волокон, які прискорюють передачу нервових сигналів.

Це говорить про те, що, в порівнянні з іншими хронотипами, у «сов» порушений біоритм, що може позначитися не тільки на способі життя, але і стані організму і звичках. За словами вчених, «сови» ніби страждають від безперервного джетлага – синдрому зміни часового поясу, який проявляється також у тих, хто працює в нічний час. Не отримуючи повноцінного сну в потрібний час доби, вони частіше за інших втомлюються протягом дня, більше палять і вживають алкоголь. Крім того, «сови» виявилися набагато більше інших схильні до депресії.

Автори дослідження вважають, що намагатися перебудовуватися «совам» не варто – краще підлаштувати графік роботи так, щоб він збігався з часом природного неспання. Тим часом інші вчені вважають, що трохи змінити свої звички можна, але природний хронотип все одно в підсумку візьме гору.

Учені з Австралії нещодавно встановили, що характер також залежить від часу засинання – «сови» виявилися більш схильні до прояву нарцисизму, психопатії, безпринципності і нечесності, ніж “жайворонки”. Інші дослідження, присвячені цьому питанню, кажуть, що у «сов» більше позитивних рис. Вони відносяться до екстравертів, спритні і відрізняються креативним складом розуму. Правда, «жайворонки» сумлінні, мають яскраво виражені аналітичні якості і хорошу успішність в школі.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button