Земля

Танення полярного льоду може змінити форму земної кори

Вчені з’ясували, що в міру танення льодовикового покриву Гренландії, Антарктиди й арктичних островів земна кора під цими масивами суші деформується. Цей вплив може простягатися на відстань сотень, а можливо, і тисяч кілометрів.

Танення льодовиків не тільки збільшує рівень моря і прискорює глобальне потепління, але і може призводити до деформації земної поверхні.

Проаналізувавши супутникові дані про танення з 2003 по 2018 рік і вивчивши зміни в земній корі, дослідники змогли виміряти зміщення земної кори по горизонталі. Їх робота показала, що в деяких місцях кора рухалася більше в горизонтальному напрямку, ніж вгору. На додаток до дивовижної широти охоплення, це дослідження надає потенційно новий спосіб моніторингу сучасних змін маси льоду.

Щоб зрозуміти, як танення льоду впливає на земну кору, уявіть дерев’яну дошку, плаваючу у ванні з водою. Коли ви штовхаєте дошку вниз, вода під нею буде також йти вниз. Якщо ви піднімете її, то побачите, як вода підіймається вгору, заповнюючи простір, що звільнився. Ці рухи впливають на триваюче танення. У деяких частинах Антарктиди, наприклад, відсік земної кори змінює нахил корінних порід під крижаним покривом, і це може вплинути на динаміку льоду.

Поточне танення — це лише остання подібна подія, яку спостерігають дослідники. Крім цього, у вчених є дані про те, що відбувалося в Арктичному регіоні під час останніх льодовикових періодів. За цими історичними даними можна простежити, який вплив танення льодовиків надає на сушу під ними.

Нова робота вперше показала, що недавня масова втрата крижаних покривів і льодовиків викликає об’ємний рух земної поверхні, який за величиною і протяжності більше, ніж вважалося раніше. Дослідники в майбутньому планують шукати подібні зміни в регіональних і більш масштабних наборах даних глобальної навігаційної супутникової системи, щоб поліпшити розуміння коливань маси льоду і структури поверхні Землі.

Стаття вчених опублікована в журналі Nature.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button