Всесвіт

Тектоніку плит на Землі міг запустити удар 100-кілометрового астероїда

Рух плит земної кори могло початися в середньому археї з попадання важкого астероїда в тонку ділянку літосфери.

©Ron Miller, Wikimedia Commons

Рух плит земної літосфери визначило всю її геологічну і багато в чому біологічну історію. За деякими припущеннями, без тектоніки плит життя на планеті неможливе, хоча деякі дані вказують, що це не так. Однак на ранній Землі цих глобальних рухів кори ще не існувало, і вважається, що вони могли «запуститися» близько чотирьох мільярдів років тому.

Цікаво, що саме в той час планета зазнавала особливо потужною метеоритного бомбардування. Відштовхуючись від цього, австралійський геолог Крег О’ніл (Craig o’neill) висунув гіпотезу про те, що тектоніка плит могла стартувати під ударами астероїдів, що падали на Землю. У статті, опублікованій в журналі Geology, О’ніл і його колеги наводять нові доводи на користь цієї версії.

Потужні удари астероїдів залишають характерні сліди, деякі з яких здатні зберігатися мільярди років. Зокрема, породи, які випарувалися і знову сконденсувалися можуть формувати округлі сферули. Вчені досліджували такі утворення, що залишилися в кратонах — найдавніших фундаментах континентальної кори — у сьогоднішньої Західної Австралії (кратон Пілбара) і Південній Африці (кратон Каапвааль).

Сферули з кратона Каапвааль / ©Lowe et al., 2019

«Моделювання ранньої Землі вказує, що надзвичайно потужні зіткнення з тілом діаметром більше 300 кілометрів — могли принести для цього достатньо енергії», — говорить О’ніл.
Однак даних про таке гігантське зіткнення немає, і навіть в період Пізнього метеоритного бомбардування, мабуть, максимальний розмір астероїдів, що впали на планету, не перевищував 100 кілометрів. Це дійсно колосальна цифра: для порівняння, об’єкт, який значно пізніше привів до загибелі динозаврів, оцінюється максимум в 70 кілометрів у поперечнику.

З іншого боку, якщо астероїди були досить численні, вони могли призвести до тих же температурних аномалій у мантії, які запустили рух плит. Нова робота геологів показала, що в середньому археї (між 2,9 і 3,3 мільярда років тому) з-за нерівномірного остигання земна кора мала вкрай неоднакову товщину. На «тонких» ділянках вона була не настільки стійка, і точний удар в одну з таких областей міг дати старт руху плит. За розрахунками вчених, для цього було достатньо і 100-кілометрового астероїда.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button