Екологія

Теплі води загрожують катастрофою Арктиці

У центральну частину Арктичного басейну надходить все більше теплої води. Поки вона все ще знаходиться в глибоких шарах водної товщі Північного Льодовитого океану. Однак, якщо термічна пляма вивільниться, це стане руйнівним для арктичного морського льоду.

У водах Арктики стає тепліше і лід тане все швидше і швидше. У вчених погані новини: вони змогли довести, що у глибинах Північного льодовитого океану накопичилася теплова пляма. Це може призвести до фатальних подій у майбутньому вчені називають його «тепловою бомбою».

Термальне пляма на глибині

Мері-Луїза Тіммерманс з Єльського університету разом зі своїми колегами опублікувала дослідження в журналі Science Advances. Їм вдалося виявити значний нагрів води в Канадському басейні — акваторії, яка знаходиться на північ від Аляски. За даними дослідників, шари води за останні 30 років майже вдвічі підвищили свою температуру.

Вчені припустили, що основна причина появи термальної плями полягає в аномальному нагріванні вод на поверхні Північного Чукотського моря. Це море живить Канадський басейн і в ньому льоди тануть досить давно на досить великій площі. Талі води, прогріті сонцем, переміщуються на північ, слідуючи розі вітрів. Досягнувши Канадського басейну, тепла тала вода опускається вниз, а поверх неї розташовуються більш холодні і щільніші шари води. Виходить, що під шарами холодної солоної води розташовується шар теплої. Ці прошарки водної товщі не змішуються між собою через різницю в солоності — це явище називається «вертикальною стратифікацією». Але одного разу, як вважають дослідники, теплі води все ж почнуть підніматися на поверхню і розтоплять лід, що покривають Канадський басейн.

Ученим належить провести нові дослідження, щоб зрозуміти, яким чином «термічна бомба» вплине в майбутньому на Північний Льодовитий океан і на глобальне потепління в цілому. Тим більше, що не всі дослідники сходяться в оцінці загрози з боку теплих вод.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button