Екологія

Вчені не знають причин уповільнення глобального потепління

Спостереження за потужним виверженням вулкана в Ісландії допомогли вченим з’ясувати, що природні та антропогенні аерозолі охолоджують поверхню планети не так сильно, як вважалося раніше, йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature.


“Ми знаємо, що аерозолі можуть впливати на клімат, що особливо буде проявлятися в тому, як вони впливають на хмари. З іншого боку, силу їх впливу не виміряли, що заважало нам будувати прогнози і передбачати те, як буде змінюватися клімат в майбутньому. Це виверження допомогло нам прояснити це питання”, — розповідає Флорент Малавелль (Florent Malavelle) з університету Ексетера (США).

Вважається, що аерозолі — мікроскопічні краплі рідких речовин і тверді частинки — відбивають частину сонячних променів і сприяють конденсації вологи в хмарах, що помітно “охолоджує” нашу планету. Більшість кліматологів припускає, що більша частина аерозолів утворюється завдяки дії парів аміаку та сірчаної кислоти в нижніх шарах атмосфери.

Як показують останні кліматичні дослідження, різке підвищення концентрації аерозолів в атмосфері в останні 10-15 років є однією з причин того, чому глобальне потепління дещо пригальмувало свій перебіг у 2000 роках. Тому багато вчених сьогодні замислюються над тим, щоб почати штучно засівати атмосферу Землі аерозолями для ще більшого уповільнення потепління.

Малавелль і його колеги вперше змогли точно виміряти те, як викиди величезної кількості аерозолів впливають на клімат і поведінку атмосфери, спостерігаючи за виверженням вулкана Холунраун в Ісландії в 2014 і 2015 роках.

Це виверження, як розповідають науковці, було найбільшим проявом вулканізму в історії Ісландії за останні п’ять століть. Воно почалося в кінці серпня 2014 року і закінчилося в лютому 2015 року, викинувши більше сірки та аерозолів в атмосферу, ніж всі промислові підприємства Європи виробляли за рік в 1970 і 1980 роках, коли норм щодо обмеження таких викидів не існувало.

Кожен день в повітря Ісландії під час цього виверження потрапляло близько 100 тисяч тонн двоокису сірки, що дозволило вченим простежити за тим, як її молекули впливали на клімат острова за допомогою супутників НАСА і наземних станцій.

Як розповідає Малавелль, вчені очікували, що потрапляння такої великої кількості аерозолів у повітря не тільки посилить хмарний покрив, але і зробить хмари більш щільними, що змусить їх ще більше відбивати тепло, ніж вони це роблять при відсутності мікрокрапель діоксиду сірки та інших “вулканічних” молекул у повітрі.

На превеликий подив учених, нічого подібного не сталося – хмари не змінили своєї щільності і яскравості навіть у ті дні, коли викиди Холунрауна досягали пікових значень. Відповідно, можна говорити про те, що зростання концентрації аерозолів в атмосфері в останні роки впливало на клімат набагато менше, ніж звикли вважати вчені, і що причина уповільнення глобального потепління в останні 10 років може полягати в чомусь іншому.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button