Земля

Вчені попереджають, що шосте масове вимирання вже настало

Незважаючи на масу доказів, які вказують на те, що це похмуре явище розгортається навколо нас, не всі з цим згодні.

Вчені вважають, що за останні 500 років вимерло від 7% до 13% видів тварин. Це не впадати в очі, тому що найчастіше аналізують видове різноманіття хребетних тварин, і не звертають належної уваги на молюсків.

Image by Bela Geletneky from Pixabay
“Різко збільшені темпи вимирання видів і скорочення чисельності багатьох популяцій тварин і рослин добре задокументовані, проте деякі заперечують, що ці явища рівносильні масовому вимиранню, — говорить біолог Роберт Коуї з Гавайського університету в Маноа. – Це заперечення засноване на вкрай упередженій оцінці кризи, яка зосереджена на ссавців і птахів і ігнорує безхребетних, які, звичайно ж, становлять переважну більшість біорізноманіття».

У новому дослідженні Коуї та його колеги намагаються спростувати точку зору заперечувачів, зосередившись на вимиранні безхребетних істот, яким приділяється значно менше уваги, ніж хребетним тваринам, у дискусіях про втрату біорізноманіття.

“Часто робиться неявне, а іноді і явне припущення, що оцінки темпів вимирання ссавців і птахів відображають темпи вимирання всього біорізноманіття, тобто припущення, прийняте не тільки серед хребетно-центричних ЗМІ, а й серед багатьох хребетно-центричних наукових і природоохоронних організацій», — пишуть Коуї і його колеги в своїй статті.

Дослідники кажуть, що з 1500 року нашої ери близько 1,5 відсотка ссавців і птахів вимерли, що не так вже й далеко від «фонової» швидкості вимирання, яка існує між подіями масового вимирання.

Але ситуація виглядає набагато гірше.

Щоб підкреслити величезні масштаби втрати біорізноманіття, пропущені з даних міжнародного союзу охорони природи, дослідники зосередили свою увагу на молюсках, які становлять другий за величиною тип безхребетних тварин після членистоногих. При цьому самі безхребетні представляють переважну більшість відомих видів тварин (до 97 відсотків, вважають деякі).

Дослідники припускають, що починаючи з 1500 року від 7,5% до 13% із приблизно двох мільйонів відомих видів рослин і тварин на Землі могли вимерти. А це більше, ніж визнає МСОП.
“Включення безхребетних було ключем до підтвердження того, що ми справді були свідками початку шостого масового вимирання в історії Землі», — говорить Коуї.

Однак, залежно від того, на що ви звертаєте увагу, деякі види переживають поточну кризу краще, ніж інші, зазначають дослідники. При цьому вимирання морських видів і вимирання рослин поки не виглядає таким серйозним, як темпи вимирання багатьох наземних тварин.

Однак дослідники кажуть, що конкретні темпи вимирання, запропоновані червоним списком Міжнародного союзу охорони природи, не відображають повної картини втрати біорізноманіття.

“Поточні темпи вимирання, особливо серед наземних безхребетних, набагато вище, ніж фонові темпи вимирання, — пишуть автори. – Крім того, ми показуємо, що використання даних про вимирання з Червоного списку МСОП для визначення поточних темпів вимирання неминуче призводить до різкої недооцінки темпів вимирання, за винятком птахів, ссавців і, можливо, амфібій».

Чи можна зупинити ці небезпечні тенденції? Дослідники не знають. Але вони відзначають, що заперечення кризи або бездіяльність у зв’язку з ним розцінюється як відмова від нашої моральної відповідальності. Вони закликають вчених та природоохоронців продовжувати привертати увагу до кризи біорізноманіття та продовжувати розвивати «вроджене людське розуміння» біорізноманіття.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments