Всесвіт

Вчені припустили, що у Сонця може бути карликовий близнюк

Вчені зібрали достатньо даних, щоб припустити, що десь на задвірках нашої зоряної системи ховається «відторгнутий» близнюк Сонця.

NASA/JPL-Caltech/UCLA

Нова модель утворення зірок додає ваги гіпотезі про те, що більшість — якщо не всі — зірки народжуються не одні, принаймні, з одним рідним братом. Наша власна зірка в центрі Сонячної системи, ймовірно, не виняток, і деякі астрономи підозрюють, що в загибелі динозаврів може бути винен саме відчужений близнюк Сонця

Сонячні близнюки: як народжуються зірки

Проаналізувавши дані радіоогляду, проведеного над пиловою хмарою в сузір’ї Персея, два дослідники з Каліфорнійського університету в Берклі і Гарвард-Смітсонівської астрофізичної обсерваторії ще в 2017 році прийшли до висновку, що всі зірки, схожі на сонце, ймовірно, народжуються разом з компаньйоном.

“Ми запустили серію статистичних моделей, щоб побачити, чи можемо ми врахувати відносну популяцію молодих одиночних зірок і подвійних зірок в молекулярній хмарі Персея, і єдиною моделлю, яка могла відтворити дані, була модель, в якій всі зірки формуються спочатку як подвійні системи”, – розповів астроном Каліфорнійського університету в Берклі Стівен Сталер в червні 2017 року.

Протягом багатьох років астрономи задавалися питанням, чи створюється велика кількість подвійних і потрійних зоряних систем в нашій Галактиці близько один до одного, або вони зливаються разом після того, як сформувалися.

Гіпотеза “народжених разом” була фаворитом, і моделювання, розроблене в останні десятиліття, показало, що майже всі зірки можуть народжуватися у вигляді певної множини, частини якого часто обертаються самі по собі. На жаль, емпіричні дані, що підтверджують це моделювання, були обмежені, що робить нову роботу досить цікавою.

В рамках огляду дослідники нанесли на карту радіохвилі, що виходять з щільного пилового кокона на відстані близько 600 світлових років від нас, в якому знаходився цілий розплідник молодих зірок. Це дозволило провести перепис зірок молодше півмільйона років, названих зірками класу 0 – просто немовлята в зоряних умовах – і зірок трохи старше, від 500000 до 1 мільйона років, названих класом 1.

У поєднанні з даними про форму навколишньої хмари пилу вчені виявили 45 одиноких зірок, 19 подвійних зоряних систем і ще 5, що містять більше двох зірок.

Хоча результати моделі передбачали, що всі зірки народилися як подвійні, вчені внесли поправки до свого висновку, щоб врахувати обмеження самого підходу. Вони заявили, що більшість зірок, утворених всередині щільних ядер пилових хмар, народжуються разом з партнером.

“Я думаю, що на сьогодні у нас є найвагоміші докази для такого твердження”, – сказав тоді Шталер.

Придивившись до відстаней між зірками, дослідники виявили, що всі подвійні системи, розділені проміжком в 500 а . або більше, належать до класу 0 і вирівняні з віссю навколишньої їх хмари у формі яйця. З іншого боку, зірки класу 1, як правило, були ближче один до одного на відстані близько 200 а. о. і не були вирівняні з віссю свого “яйця”.

«Ми ще не зовсім розуміємо, що це означає, але ця закономірність не випадкова і повинна дещо розповісти нам про те, як формуються широкі подвійні системи», – зазначила Сара Садавой з Гарвард-Смітсонівської астрофізичної обсерваторії.

Рідний брат Сонця

Але якщо більшість зірок народжуються з партнером, де ж наш?

Відстань в 500 а. о. становить приблизно 0,008 світлового року або трохи менше 3 світлових днів. Для порівняння: Нептун знаходиться на відстані 30 астрономічних одиниць від нас, зонд “Вояджер-1” нині знаходиться на відстані менше 140 астрономічних одиниць від нас, а найближча відома зірка Проксима Центавра знаходиться на відстані 268770 астрономічних одиниць. Так що, якщо у Сонця є близнюк, його майже напевно не так легко побачити навіть за допомогою телескопів.

Однак саме брат-близнюк сонця, який любить раз у раз пролітати повз, може бути справжньою причиною багатьох яскравих подій в історії нашої планети. Названий “Немезида”, це теоретичне джерело проблем було запропоноване як причина очевидного 27-мільйонного циклу вимирання на Землі, включаючи той, який винищив динозаврів.

Астроном з Каліфорнійського університету в Берклі, на ім’я Річард Мюллер 23 роки тому припустив, що червоний карлик на відстані 1,5 світлових років від нас може періодично подорожувати через крижані зовнішні кордони нашої Сонячної системи, «збовтуючи» навколишню речовину своєю гравітацією і викликаючи аномалії. Тьмяна зірка, така як коричневий карлик, може також пояснити інші дивацтва на околицях нашої Сонячної системи, наприклад, занадто широку орбіту карликової планети Седна.

На сьогодні ніяких фактично ознак Немезиди знайдено не було, але якщо її або схожий на неї об’єкт рано чи пізно виявиться на задвірках Сонячної системи, то допоможе розгадати масу космічних таємниць і нестиковок.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button