Наука

Вчені відкрили гени, що визначають “смак” людини для комарів

Генетики з США і Великобританії відкрили незвичайний набір генів, який визначає те, наскільки “смачним” буде здаватися носій для комарів та інших кровосисних комах. Про їх висновках розповідає прес-служба компанії Genotek.

“Відкриття цих зв’язків дозволить створити нові види репелентів, які будуть ефективні для тих з нас, хто здається москитам особливо смачним і довше страждає від сверблячих червоних плям”, – коментує відкриття Валерій Іллінський, генетик, генеральний директор медико-генетичного центру Genotek.

Комарі та інші кровоссальні комахи шукають свою чергову жертву за запахом її тіла, в якому поєднуються як летючі молекули, що виробляються шкірою та іншими органами людини, так і речовини, що виділяються мікрофлорою.

Вчені давно вивчають їх нюхові переваги, намагаючись створити більш дієві та безпечні репеленти і приманки для москітів і їх родичів. Ці пошуки можуть дати відповідь на питання, яке хвилює багатьох людей – чому комарі вважають деяких членів сім’ї більш смачними, ніж інших мешканців квартири, і завжди кусають їх.

Емі Джонс (Amy Jones) з британського відділення компанії Pfizer в Кембриджі і її колеги робили перший крок до повного розкриття цих таємниць, всебічно вивчивши те, як можуть бути пов’язані між собою комарі і різні гени, що керують роботою шкіри та інших частин тіла людини.

Для цього вчені розшифрували, проаналізували і порівняли між собою геноми 84 тисяч добровольців, які погодилися розповісти їм про те, як часто їх кусають комарі, які наслідки бувають від їх укусів і наскільки смачними вони зазвичай бувають для кровоссальців.

Як виявилося, всі ці фактори були пов’язані між собою, що вказало на те, що “смак” людини для комарів залежить не тільки від складу мікрофлори і особливостей в роботі різних залоз на його шкірі, але й від взаємодії імунної системи зі слиною комарів та компонентами поту.

У загальній складності, ученим вдалося виділити приблизно 15 генів та інших ділянок ДНК, що впливають на силу укусу і привабливість людини для комарів, велика частина яких була безпосередньо пов’язана з роботою імунітету і складанням його сигнальних молекул, а не потових залоз або клітин шкіри.

Крім того, дослідники помітили, що жінки більше скаржилися на свербіж і подразнення після укусу порівняно з чоловіками. Раніше такі відмінності пояснювали психологічними особливостями чоловіків і жінок. Проте цього разу вчені виявили генетичну ділянку, відповідальну за відмінності статей по привабливості для комарів.

Багато хто з “загальних” для них генів, як відзначають вчені, були пов’язані з різними запальними реакціями і автоімунними хворобами. Як саме вони впливають на привабливість запаху тіла для комарів, поки не зрозуміло, проте біологи відзначають, що всі подібні зміни пов’язані з схильністю до алергій та хвороб шкіри.

Що цікаво, “смак” тіла людини для комарів дуже добре передається від батьків до дітей – в середньому, він обумовлений на 62% генетичними факторами. Все це можна враховувати при розробці нових репелентів і боротьбі з наслідками укусів комарів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button