Земля

Вчені відучать комарів нападати на людей

Вченим вперше вдалося створити генетично модифікованих комарів, які інакше, ніж їх «природні» родичі реагують на запахи людини і на репелент діетілтолуамід (DEET). Про своє відкриття повідомили вчені з Медичного інституту Говарда Хьюза.

Дослідники не тільки генетично змінили комарів, а й дізналися, чому ці комахи тягнутися до людей. Та головне, вчені планують «відучити» комарів вибирати людей в якості пріоритетної жертви і тим самим звести до мінімуму зараження людини такими хворобами як жовта лихоманка і лихоманка денге.

Розібратися з нюховими уподобаннями комарів допоміг ген «Орко» (orco), який ще 10 років тому був видалений у мух, і мухи при цьому втратили свої нюхові здібності. У випадку з вірусними комарами (Aedes aegypti) вчені діяли швидше навмання, і були приємно здивовані, коли дізналися, що після видалення цього гена комарі теж перестали тягнутися до людини, віддавши перевагу лабораторній морській свинці.

Далі, команда випробувала, як комарі з мутаціями «Орко» відносяться до репеленту. Для цього на одну людську руку нанесли репелент (діетілтолуамід), а іншу залишали необробленою. Комарі зі зміненим геном однаково часто сідали на обидві руки, не відчуваючи запаху репеленту. Однак коли вони вже сідали на руку, то швидко відлітали від тієї частини тіла, що була покрита репелентом. Це доводить, що у комарів для сприйняття запахів є два різних механізму. Один ген відповідає за сприйняття запахів, які витають у повітрі, а інший вступає в дію, як тільки комаха торкається шкіри, і змушує приймати рішення – кусати чи ні.

Вірусний комар аedes aegypti розносить небезпечні захворювання – жовту лихоманку і лихоманку денге. Однак при видаленні гена «Орко» комаха перестає цікавитися людиною, як джерелом їжі

Нові знання, отримані в Медичному інституті Говарда Хьюза, допоможуть вченим зрозуміти, як комахи реагують на існуючі нині репеленти, а також з’ясувати, яким повинні бути репеленти нового покоління. І не можна виключати, що незабаром достатньо буде нанести на шкіру спеціальний репелент і сміливо вирушати в місця проживання жовтолихоманного комара, не побоюючись заразитися жовтою лихоманкою або лихоманкою денге. Крім того, вечір на березі річного озера стане набагато приємніше.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button