Наука

Вчені знайшли причину краху найдавнішої держави світу

Палеокліматичні реконструкції, виконані на основі вивчення копалин коралів, вказують на те, що причиною занепаду найдавнішої Аккадської імперії стали кліматичні зміни. Піщані бурі, які почастішали в зимовий період призвели до занепаду сільського господарства та відходу людей з регіону Межиріччя. Результати дослідження опубліковані в журналі Geology.

Аккадська імперія — найдавніша держава світу, існувала в Месопотамії в XXIV— XXII століттях до нашої ери. Квітучі міста імперії були раптово покинуті людьми 4100 років тому. Після цього Межиріччя залишалося безлюдним протягом 300 років.

Попередні дослідження складу ґрунтів показали, що в останні десятиліття існування імперії клімат в регіоні став більш спекотним та посушливим, а збільшення в ґрунтах частки еолового матеріалу дозволяє припускати, що піщані бурі стали в цей період частим явищем.

Вчені з Хокайдського (Японія) і Кільського (Німеччина) університетів вирішили перевірити “кліматичну” гіпотезу загибелі Аккадської імперії через викопні корали. Склад скелетів цих морських організмів дозволяє з великою точністю проводити палеокліматичні реконструкції.

Дослідники зібрали на північно-східному узбережжі Омана зразки коралів роду Porites віком 4100 років Вік був визначений радіовуглецевим методом. В аккадську епоху колонії цих коралів формувалися в прибережній зоні, і в їх складі відбилися найважливіші кліматичні параметри — рівень моря та температура поверхневого шару води.

Був проведений геохімічний аналіз зразків, а потім на основі таких показників, як відношення стронцію до кальцію і співвідношення стабільних ізотопів кисню (?18O) — виконані реконструкції температурних і гідрологічних змін в районі до, під час і після занепаду імперії. Отримані дані порівнювалися з сучасними зразками коралів і метеорологічною інформацією.

З’ясувалося, що в період, який безпосередньо передує заходу, в районі регулярно мали місце раптові і інтенсивні посухи. У зимовий період переважним став північно-західний вітер — шамаль, що приносить зі Сирійської пустелі хмари піску.

На думку дослідників, багатоденні піщані бурі і недолік опадів викликали серйозні проблеми у сільському господарстві, що, можливо, призвело до соціальної нестабільності та голоду. Два останніх чинники і раніше розглядалися в якості ключових для занепаду Аккадської імперії. Але першопричина, яка викликала соціальні зміни, донедавна була невідома.

“Хоча офіційною ознакою розпаду Аккадської імперії є вторгнення в Месопотамію інших груп населення, наші зразки скам’янілостей служать вікнами у часі, показують, що зміни клімату значно сприяли занепаду імперії”, — наводить слова провідного автора дослідження Цуесі Ватанабе (Tsuyoshi Watanabe) з Департаменту природничих наук прес-служба Хокайдського університету.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments