Людина

Вчені зрозуміли, чому пігмеї такі маленькі

Вчені досліджували пігмеїв, а також їх найближчих сусідів — представників народів бакига і бака, з якими вони торгуються і укладають шлюби, і нарешті з’ясували причину низького росту та малого розміру тіла «людей завбільшки з кулак».

foto_cikavosti_25.08.2012-05

Вчені виступили із заявою, згідно з якою їм нарешті вдалося з’ясувати, чому пігмеї або «люди завбільшки з кулак» такі маленькі, пише кореспондент Daily Mail. Вони вважають, що розмір тіла жителів екваторіальних лісів Африки, ймовірно, є селективною (вибірковою) адаптацією до тропічних лісах, в яких вони займаються полюванням і збиранням. За словами дослідників, саме завдяки низькому зростання пігмеї легко подорожують по лісах.

«Цікаво було дізнатися, як живуть в тропічних лісах мисливці і збирачі, які пристосувалися до дуже складних умов, — каже доцент кафедри антропології та біології з Університету штату Пенсільванія (Pennsylvania Stat), Джордж Х. Перрі (George H. Perr). — Тропічні ліси є місцем, де людині дуже важко вижити: там дуже жарко, волого і обмежена кількість їжі, особливо не в сезон фруктів. Однак їм (пігмеям) вдається жити в таких умовах, які іншим народам здалися б нестерпними».

Читайте також: 5 найбільш важливих і дивовижних відкриттів у генетиці останніх років

У статті, опублікованій в «Працях Національної академії наук» (Proceedings of the National Academies of Scienc), вчені вказують, що вони досліджували генотип пігмеїв і порівняли його з генотипом їх сільськогосподарських сусідів — народом бакига, у якого вони традиційно обмінюють плоди з лісу на зерно, і іноді укладають шлюби, а також з генотипами народу бака і сусідами-фермерами, що говорять на мові банту.

Таким чином вчені з’ясували, що низький зріст пігмеїв викликаний не генетичною мутацією, як це буває при багатьох формах карликовості, а є результатом різних змін в геномі, які спричинили вплив на ріст.

“Низький зріст став селективною адаптацією до тропічних лісів з багатьох причин, — пояснює Джордж Перрі. — Маленьке тіло потребує невеликої кількості їжі, яку нелегко дістати в такому місці, як важкопрохідний ліс. Невелике тіло також виділяє менше тепла, що важливо в жаркому і вологому кліматі. Крім того, низькорослим людям набагато легше пересуватися в густому підліску і лазити по деревах».

Кнопка «Наверх»
Закрыть