Всесвіт

Виявлена планета з тривалістю доби 17 хвилин

Швидкість обертання нещодавно відкритої планети настільки велика, що не піддається поясненню сучасними теоріями. Це найшвидший відомий науці об’єкт такого роду. Доба на ній триває всього 17 хвилин.

795ee52a95ddfaf2115e07dc66e0f687
Дивовижне небесне тіло відноситься до категорії коричневих карликів, які поєднують у собі риси невеликих зірок і планет-гігантів. У ході спостережень за такими об’єктами Меттью Рут з Університету Пенсільванії (США) разом з колегою Олександром Вольщаном помітили карлика J1122+25 завдяки його «пульсації», яка є результатом радіовипромінювання у вигляді регулярних спалахів за рахунок обертання. Вперше він потрапив у поле зору телескопа WISE і був вивчений за допомогою найбільшого радіотелескопу «Аресібо».

Об’єкт знаходиться в сузір’ї Лева і віддалений від Землі на 55 світлових років. По масі J1122+25 до 35 разів перевершує Юпітер. Його поверхня нагріта до 726 °C.

Астрономи провели аналіз спалахів і з’ясували, що ця «зіркопланета» володіє фантастичною швидкістю обертання — кожен її оборот навколо своєї осі займає 17, 34 або 51 хвилину. Даний показник не йде в жодні порівняння зі швидкістю обертання раніше відкритих коричневих карликів.

Ця особливість передбачає наявність у карлика J1122+25 потужного магнітного поля, природа якого, поряд з його періодичним посиленням і ослабленням представляє для вчених предмет подальших досліджень. Незрозуміло і те, як при такій значній масі карлик не розпадається на частини, обертаючись з феноменальною швидкістю.

За словами планетологів, ця «планета-дзига» зберігає в собі чимало таємниць, пов’язаних з народженням великих планет, які відіграють ключову роль у влаштуванні зоряних систем.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button