Всесвіт

Астрономи знайшли наймасивнішу нейтронну зірку

Міжнародній групі дослідників вдалося виявити наймасивнішу нейтронну зірку на сьогодні. Про це вчені розповіли на сторінках журналу Nature Astronomy.

Нейтронні зірки — це стислі залишки масивних зірок, що стали надновими. Вони виникають, коли світила з великою масою вибухають і їх ядра колапсують, а протони і електрони зливаються один з одним, утворюючи нейтрони. Ці частинки не мають електричного заряду, і тому не відштовхуються один від одного, а значить, можуть утворювати дуже щільну матерію.

Один з видів нейтронних зірок — пульсари — являють собою об’єкти, які обертаються навколо своєї осі з неймовірною швидкістю і є джерелами випромінювання в різному діапазоні довжин хвиль. Випромінювані цими об’єктами хвилі дозволяють вченим обчислювати багато їх характеристик. Як правило, нейтронні зірки мають кілька десятків кілометрів в діаметрі і масу, порівнянну або трохи більшу сонячної.

Вчені, які працювали на радіотелескопі Green Bank (GBT), під керівництвом співробітника Університету Віргінії Ханни Кромарті знайшли пульсар під назвою J0740+6620 в 4,6 тис. світлових років від Землі. Його маса становить 2,17 маси Сонця, а діаметр — близько 20-30 кілометрів. Пульсар мілісекунди виявився складовою подвійної системи — поряд з білим карликом. Виявлення цього об’єкта наближає вчених до розуміння того, де знаходиться межа між перетворенням зірки в чорну дірку або пульсар.

Масу пульсара вчені вимірювали за допомогою явища, відомого як ефект Шапіро. Воно полягає в тому, що гравітація від зірки-компаньйона поруч з пульсаром викривляє навколишній її простір відповідно до загальної теорії відносності Ейнштейна. Це змушує імпульси від нейтронної зірки рухатися трохи довше, оскільки вони подорожують через викривлений простір-час навколо білого карлика. Ця затримка дозволяє обчислити масу білого карлика, що в свою чергу забезпечує вимірювання маси нейтронної зірки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button