Головна / Всесвіт / Астрономи знайшли наймасивнішу нейтронну зірку

Астрономи знайшли наймасивнішу нейтронну зірку

Міжнародній групі дослідників вдалося виявити наймасивнішу нейтронну зірку на сьогодні. Про це вчені розповіли на сторінках журналу Nature Astronomy.

Нейтронні зірки — це стислі залишки масивних зірок, що стали надновими. Вони виникають, коли світила з великою масою вибухають і їх ядра колапсують, а протони і електрони зливаються один з одним, утворюючи нейтрони. Ці частинки не мають електричного заряду, і тому не відштовхуються один від одного, а значить, можуть утворювати дуже щільну матерію.

Один з видів нейтронних зірок — пульсари — являють собою об’єкти, які обертаються навколо своєї осі з неймовірною швидкістю і є джерелами випромінювання в різному діапазоні довжин хвиль. Випромінювані цими об’єктами хвилі дозволяють вченим обчислювати багато їх характеристик. Як правило, нейтронні зірки мають кілька десятків кілометрів в діаметрі і масу, порівнянну або трохи більшу сонячної.

Вчені, які працювали на радіотелескопі Green Bank (GBT), під керівництвом співробітника Університету Віргінії Ханни Кромарті знайшли пульсар під назвою J0740+6620 в 4,6 тис. світлових років від Землі. Його маса становить 2,17 маси Сонця, а діаметр — близько 20-30 кілометрів. Пульсар мілісекунди виявився складовою подвійної системи — поряд з білим карликом. Виявлення цього об’єкта наближає вчених до розуміння того, де знаходиться межа між перетворенням зірки в чорну дірку або пульсар.

Масу пульсара вчені вимірювали за допомогою явища, відомого як ефект Шапіро. Воно полягає в тому, що гравітація від зірки-компаньйона поруч з пульсаром викривляє навколишній її простір відповідно до загальної теорії відносності Ейнштейна. Це змушує імпульси від нейтронної зірки рухатися трохи довше, оскільки вони подорожують через викривлений простір-час навколо білого карлика. Ця затримка дозволяє обчислити масу білого карлика, що в свою чергу забезпечує вимірювання маси нейтронної зірки.