Людина

Високі і худі жінки будуть жити довше

Вчені з Медичного центру Університету міста Маастрихта (Maastricht UMC) провели цікаве дослідження, в ході якого вони вивчили, як фізичні дані людини впливають на її тривалість життя.

Основний акцент йшов на розмір тіла, зріст і вагу. Сам експеримент почався ще в 1986 році, в ньому брало участь 120 852 чоловіків і жінок, що входять у вікову групу від 55 до 70 років. Учасники протягом усього експерименту повинні були надавати детальну інформацію про їх поточну вагу, зріст, а також про їх фізичну активність у вільний час. Причому під останній пункт йшли не професійні заняття спортом, а повсякденна активність, як, наприклад, садівництво, вигул собак, просто прогулянки. В окрему категорію потрапляли розважальні види спорту, як рибалка або гольф. Крім іншого, учасники повинні були звітувати у своєму способі життя і дієті: було важливо розглянути такі впливові чинники, як куріння, алкоголь, споживана їжа (точніше, енергія, укладена в ній). Також експерти враховували і інтелектуальний рівень учасників.

Фахівців цікавило, як подібні дані будуть впливати на тривалість життя учасників — в першу чергу лікарів цікавило, що робили і якими характеристиками володіли люди, які доживуть до 90 років.

Також експерти хотіли з’ясувати, чи впливає стать людини на її тривалість життя, оскільки до цього було лише доведено позитивний вплив фізичної активності на обидві статі без роздільного уважного вивчення, або ж проводилися дослідження тільки з чоловіками.

В кінці експерименту 433 чоловіків і 944 жінок дожила до 90 років.

Велика частина з цих жінок мали зріст вище середнього. Так було підраховано, що жінки зростом понад 175 см мали на 31% більше шансів досягти 90 років, ніж жінки зростом менш як 160 см. Також бабусі-довгожителі мали трохи меншу вагу, ніж на початку дослідження. Вийшло, що ті жінки, які мали високий зріст, а також втрачали вагу протягом експерименту, мали більше шансів дожити до 90 років, ніж ті, хто був низьким і набирав вагу.

Вагові ж зміни у дев’яностолітніх чоловіків сильно відрізнялися — тобто вага не відгравала сильного впливу на тривалість життя у чоловіків. Те ж саме можна сказати і про зріст: дідусі-довгожителі були різного зросту, ні високі, ні низькі не мали більшості.

Зате з’ясувався інший фактор у чоловіків, який підвищував шанси на довголіття — фізичні вправи. Так з’ясувалося, що чоловіки, які займалися фізичною активністю більш як 90 хвилин в день, мали на 39% більше шансів досягти 90 років, ніж ті, хто робив зарядку менш як 30 хвилин на добу.

Також з’ясувалося, що кожні додаткові 30 хвилин щоденної фізичної активності збільшували шанс дожити до 90 років на 5%.

Щоденна фізична активність також впливала і на жінок, але вже в інших пропорціях. Так, хто займався 30-60 хвилин в день, мали тільки на 21% більше шансів досягти 90, ніж ті, хто займався менше. Додаткові хвилини ж особливої ролі не грали, з-за чого був зроблений висновок, що для жінок оптимально займатися близько 60 хвилин в день для довголіття.

Що ж до шкідливих звичок, то тут все ясно: шкідлива їжа, алкоголь, куріння і малорухливий спосіб життя не дають особливих шансів прожити навіть до 85 років. Цікаво, що вчені навіть відзначили, що чоловіки, які палять, що з надмірною вагою, що з нормальною або низькою, мали практично однакові шанси не дожити до 85. У некурящих довгожителями могли стати лише люди з нижче середньою вагою.

У результаті вийшло, що фізичні дані найбільше впливають саме на жінок, ніж на чоловіків. І якщо жінку, яку природа не наділила  високим зростанням, то просто підтримуйте в межах норми свою вагу, а також займайтеся по годині фізичною активністю щодня (від занять спортом до простої прогулянки по парку). А всім чоловікам просто слід займатися по 90 хвилин і більше.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button