Людина

Мігрень європейців пов’язали з адаптацією до холоду

Вчені знайшли генетичний варіант, пов’язаний одночасно з адаптацією до холоду і підвищеним ризиком розвитку хронічного головного болю. Він найбільш поширений у жителів Північної Європи.

Вчені виявили: генетичний варіант, пов’язаний з підвищеним ризиком схильності до мігреней, у жителів Північної Європи і їх нащадків зустрічається набагато частіше, ніж у мешканців більш теплих регіонів. Це варіант гена, що визначає характер роботи холодового рецептора TRPM8. За словами генетиків, така особливість допомогла предкам сучасних європейців адаптуватися до холодного клімату, а головний біль стала побічним ефектом. Дослідження опубліковано в журналі PLOS Genetics.

Більш ранні роботи пов’язували частоту нападів головного болю з нестачею вітаміну D, який синтезується в організмі під дією ультрафіолетового випромінювання.

Рецептор TRPM8, як і інші терморецептори, сприймає температурні сигнали навколишнього середовища. Він допомагає підтримувати оптимальну температуру тіла і не допускати переохолодження. Цей рецептор бере участь в реакції людського ока на холод, через який на морозі або сильному вітрі очі починають сльозитися — так організм підтримує потрібний рівень зволоження рогівки.

Автори нової роботи проаналізували дані міжнародних проектів «1000 геномів» і Simons Genome Diversity Project (SGDP), творці яких прослідковували геноми людей з десятків різних популяцій по всьому світу. Генетики вивчали, де поширені два основних варіанти гена, що кодує рецептор TRPM8. «Старий» варіант, присутній і в інших приматів, широко поширений в Африці, а виник в силу мутації новий — в Європі. Його знайшли у 88% жителів Фінляндії і лише у 5% вихідців з Нігерії. Комп’ютерна модель показала, що новий варіант, швидше за все, виник ще до виходу людства з Африки, але закріпився тільки у мешканців холодних регіонів.

Генетики говорять, що підвищений ризик розвитку хронічного головного болю — неприємний побічний ефект нового генетичного варіанту TRPM8. Це пояснює, чому у європейців мігрень зустрічається в середньому частіше, ніж у вихідців з Африки та Південно-Східної Азії. Втім, дослідники вказують, що у мігрені може бути чимало генетично обумовлених причин, а мутація в гені TRPM8 — лише одна з них.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button