Людина

Всього один ген здатний перетворити ракову клітину в нормальну

Зазвичай протиракові стратегії спрямовані на те, щоб вбити ракові клітини. Однак замість цього можна спробувати активувати певні гени і перетворити в здорову клітину. Подібні методики тільки починають вивчатися на лабораторних тварин. У новому дослідженні авторам вдалося зупинити розвиток раку у мишей, активувавши всього лише один ген. Отримані результати були опубліковані в журналі Cell.

25-06-15-foto-600x407-1

Колоректальний рак представляє серйозну проблему для охорони здоров’я по всьому світу. “Методики лікування, що застосовуються при просунутій формі цього типу раку, включають хіміотерапію, яка є токсичною і в цілому неефективною, однак все одно залишається основним типом лікування все останнє десятиліття”, – говорить керівник дослідження Скот Лев з Меморіального онкологічного центру ім. Слоуна-Кеттерінга (США).

Майже в 90% випадків колоректального раку зустрічається мутація в гені Apc. Цей ген є онкосупрессором, тобто його активність необхідна для пригнічення розвитку пухлини.  Виникла мутація веде до порушення його протипухлинних властивостей і розвитку раку.

Для того щоб підтвердити цю гіпотезу, автори статті, використовуючи нову генно-інженерну методику, вивели лінію мишей, у якій з допомогою зовнішнього впливу можна було “вмикати” і “вимикати” цей ген. У мишей з неактивним геном з часом в кишечнику розвинулися пухлини. Однак, коли ген “включили”, зростання пухлини зупинився, а нормальні функції кишечника відновилися через 4 дні. Через 2 тижні пухлина зникла повністю.

Зрозуміло, поки ще рано говорити про застосування даної методики на хворих на рак людях. Більш важливим в цьому відкритті є те, що авторам вдалося довести ключову роль гена Apc у розвитку колоректального раку, принаймні тих 90% випадків, у яких відбувається ця мутація. До того ж виявилося, що інактивація Apc запускає особливий внутрішньоклітинний молекулярний механізм під назвою сигнальний шлях Wnt.

“На сьогоднішній день пряме відновлення функції Apc практично нездійсненно у пацієнтів з колоректальним раком”, – сказав Лев. Проте він сподівається, що за допомогою певних ліків можна буде впливати на сигнальний шлях Wnt і придушити його активність, тим самим хоча б частково усунути наслідки мутації в гені Apc.

Натхнення: www.innoros.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button