Технології

У Німеччині розробили матеріал, який без електрики підтримує 25-градусну температуру у приміщенні

Студентки Берлінського університету мистецтв Анна Коппманн і Есме Віллемсен розробили терморегулюючі штори, за допомогою яких можна підтримувати у кімнаті температуру 25°С, не використовуючи електроенергію.

Проєкт “розумних” фіранок покликаний замінити клімат-контроль, передає ecotown.com.ua.

«Якою б не була погода на вулиці фіранкам для підтримання температури не потрібна електрика або інше джерело енергії, – зазначають розробниці. – Ефект збереження температури досягається завдяки використання матеріалів з фазовим переходом (phase-change material, PCM), які ми знаємо по сольовим грілкам».

Ідея прийшла студенткам після відвідування Музею Futurium у Берліні, де PCM використовується як терморегулюючий шар у стінах.

Принцип дії такого матеріалу дуже простий: він змінює температуру завдяки виділення тепла при зміні агрегатного стану матеріалів (зазвичай мова йде про кристалізацію солей з перенасиченого розчину). Головна особливість цієї технології, що вона може використовуватися не тільки для нагріву, але і для охолодження.

Для розробки “розумних” штор студентки зв’язалися з лабораторією Microtek, де розробляють мікрокапсульні PCM. Вчені погодилися допомогти, забезпечивши Анну і Есмі PCM-порошком і пояснивши, як максимально ефективно його використовувати.

Щоб створити прототип терморегулюючих штор, студентки змішали мікрогранули PCM C фарбою і “пофарбували” цією сумішшю тканину для фіранок з двох сторін у два шари. Така кількість дозволяє утримувати температуру у приміщенні на рівні 25°С. Коли стає занадто жарко, речовина всередині гранул плавиться, охолоджуючи приміщення. А коли на вулиці холод, матеріал, навпаки, твердне з виділенням тепла.

Для того, щоб посилити терморегулюючий ефект, на фіранки нанесли шар піноматеріалу.

Анна і Есме також подбали про те, щоб процес створення фіранок був максимально практичним: ніяких змін в технологію шиття звичайних штор вносити не довелося, не знадобилося і нове обладнання. Так що «розумні» фіранки тепер можна робити на будь-який швейній фабриці.

Студентки сподіваються, що поширення терморегулюючих штор скоротить використання кондиціонерів і обігрівачів у квартирах, адже вони сприяють підвищенню температур у містах і на планеті в цілому.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button