Наука

Як дізнатися справжній вік свого тіла. Що говорить про це наука

Приказка говорить, що за гроші не можна купити любов. Але чи можна виграти на них час? Саме це сподівається з’ясувати американський мільярдер Брайан Джонсон.

Повідомляється, що 45-річний чоловік щорічно витрачає мільйони, намагаючись повернути назад старіння і повернути собі 18-річне тіло (імовірно, без прищів). Щоб досягти цього, Джонсон дотримується жорсткої дієти та режиму фізичних вправ, приймає багато добавок і часто здає аналізи для аналізу функції своїх органів. Він також спробував деякі нові процедури для омолодження свого тіла, наприклад, ін’єкції плазми крові свого 17-річного сина.

Пошуки Джонсона не тільки привернули багато уваги в Інтернеті, але й змусили багатьох замислитися, наскільки досяжною є його кінцева мета – чи може ваше тіло насправді бути молодшим за ваш календарний вік?

Питання віку

Є два взаємопов’язані способи вимірювання вашого віку. Перший – хронологічний вік, який найлегше зрозуміти. Насправді це не що інше, як фактичний термін Вашого життя. Найбільш точною оцінкою його є дата і час у вашому свідоцтві про народження.

Але за обставин, коли документальні докази відсутні (як правило, археологічні розкопки або судово-медична експертиза), існує кілька методів оцінки хронологічного віку. Мабуть, найкращий метод – подивитися на зуби, зокрема на їх “цементні лінії”, які дуже схожі на кільця дерев, а також на зміни в дентині (який знаходиться під емаллю і підтримує структуру зуба).

Як визначити свій “справжній” вік

Біологічний вік, з іншого боку, відображає експоненціальне збільшення шансів організму захворіти або померти з часом. По суті, це означає швидкість, з якою ваше тіло втрачає функції.

Хоча більшість видів старіють, на планеті є деякі рідкісні істоти, які не схильні до старіння — наприклад, океанічний куахог. У них настільки низький шанс померти, що деякі з нині живих особин пам’ятають ще Генріха VIII.

Проте, хоча ми всі старіємо, не всі ми втрачаємо функціональні можливості з однаковою швидкістю – і системи органів нашого тіла також руйнуються неоднорідно. Це означає, що біологічний вік деяких людей може бути молодшим або старшим за середній показник їх хронологічного віку.

Візьміть приклад 70-річного марафонця з США, який встановив світовий рекорд для своєї вікової групи в 2018 році, і порівняйте його з багатьма його однолітками, які перебувають у важкому стані здоров’я або перебувають під тривалим доглядом. Це показує, як біологічний вік можна відокремити від хронологічного віку.

Існує кілька способів оцінки біологічного віку. Дивно, але один з найкращих способів неймовірно простий: використовуйте очі. Дослідження показують, що оцінка віку, зроблена шляхом спостереження за людиною, настільки ж ефективна, як і деякі більш складні методи вимірювання.

Інше дослідження показало, що курці, люди, які страждають ожирінням, і люди з поганим здоров’ям сприймалися однолітками як люди старше свого хронологічного віку. Враховуючи, що ці фактори дійсно збільшують біологічний вік, це показує, наскільки точним може бути просто погляд на людину.

Ще одним простим, але потужним показником біологічного віку є вимірювання сили хвату людини, яка має тенденцію зменшуватися з віком у міру втрати м’язової маси. Інші фактори, такі як хвороба, ожиріння та недостатня фізична форма, також можуть вплинути на це. Низька сила хвату є однією з ознак того, що ваш біологічний вік, ймовірно, вище календарного.

Інші, більш складні методи оцінки біологічного віку включають тестування функцій декількох органів і вивчення стерильного запалення, яке вимірює кількість запальних молекул, що циркулюють в організмі (високий рівень не є хорошою новиною). Ви також можете подивитися на епігенетичні зміни ДНК, довжину кінців хромосом або кількість старіючих клітин, необхідних людині для вимірювання свого біологічного віку. Однак останні два методи зазвичай дають лише приблизну оцінку.

Залишатися молодим

Якщо ви сподіваєтесь повернути час назад і «змінити старіння», найкраще почати з зосередження уваги на своєму способі життя.

Регулярні фізичні вправи, відмова від куріння, помірне вживання алкоголю, контроль за своєю вагою і поїдання великої кількості фруктів і овочів — все це прості речі, які, тим не менш, мають величезне значення для вашого біологічного віку. Різниця в тривалості життя між людиною, яка робить чотири з цих п’яти справ, і людиною, яка не робить жодної з них, становить приблизно 15 років.

У розробці також знаходяться методи лікування, які можуть швидко і значно повернути назад старіння, якщо вони будуть ефективно перенесені від гризунів до людини. Наприклад, дослідники продемонстрували, що накопичення старіючих клітин у тканинах є основною причиною старіння мишей. Їх видалення показало поліпшення як їх здоров’я, так і тривалості життя.

Ці дослідження також порівнювали ефекти видалення старіючих клітин протягом усього життя тварини. Обидва втручання покращують здоров’я та тривалість життя мишей – але останнє можна по праву назвати «зворотним старінням».

Нині робляться численні спроби відтворити ці ефекти у людей, а також вивчається ряд інших методів поліпшення здоров’я в літньому віці. Успіх будь-якого з них може значно скоротити витрати на охорону здоров’я і революціонізувати те, як ми проводимо наші наступні роки.

Спроби Джонсона змінити старіння – це поєднання практичності та надії. Однак досягнення його довгострокової мети-200-річного віку – може бути… трохи оптимістичним очікуванням.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button