Людина

Як на нас впливає самотність: хвороби та причини

Багато хто з нас щиро любить самотність. У цьому немає нічого кримінального! Проте людина — істота соціальна, а отже, тривала ізоляція може певним чином впливати на нас.

Image by autumnviolet from Pixabay

Самотність може бути способом розслабитися і відгородити себе від суєти. Вона може бути корисною для людей, які обтяжені соціальною взаємодією та обов’язками. Проте в самотності є і темна сторона…

Для людей дуже важливо бути в соціумі. Ця риса культивувалася у всього нашого виду протягом мільйонів років. Наш успіх і виживання протягом більшої частини антропологічної історії залежали від підтримки та спільних зусиль інших людей. Починаючи з печерних людей і мисливців-збирачів і закінчуючи колоніальними імперіями та глобалізацією, наш прогрес і розвиток як виду відбувалися «в групі».

Саме тому самотність може бути «токсичним» станом, який може не мати жодного відношення до того, скільки друзів або членів сім’ї ми збираємо навколо себе. Самотність — це наше особисте сприйняття сили та цінності емоційних зв’язків, які ми формуємо з іншими людьми.

Соціальна ізоляція відрізняється від самотності. Вона говорить про фізичне припинення спілкування. Але як самотність, так і соціальна ізоляція можуть мати відчутний вплив на наш загальний стан здоров’я і тривалість життя.

Вчені все частіше звертають увагу на тему самотності. У сучасному світі, де кожен постійно спілкується в соціальних мережах, люди можуть відчувати почуття самотності сильніше, оскільки зв’язок з друзями по листуванні може бути не таким сильним.

Нещодавні дослідження показали, що понад 50 мільйонів людей лише в США (приблизно 15% населення) вважають самоту своїм найбільшим джерелом нещастя. Причому багато робіт показують, що нейронні патерни самотніх і не самотніх людей різняться! Люди, які не відчувають себе покинутими, виявляють більше співчуття і мають ширший емоційний діапазон, ніж самотні люди. Крім того, експресія генів у клітинах імунної системи самотніх людей, як правило, викликає більше запалення (гормони стресу та окислювальний стрес), ніж «стандартна» експресія генів.

Як самотність позначається на нашому житті

  • Раціон харчування

Можливо, ви здивуєтеся, але дослідження показали, що люди, які обідають на самоті, як правило, вибирають шкідливу їжу. Це може бути пов’язано з тим, що ми покладаємося на «комфортну їжу», яка відрізняється від того, що ми їмо з партнером або компаньйоном. Це в свою чергу може вести до глибшого почуття самотності. Бо це може сприяти ожирінню, малорухливому способу життя і зниження шансів на участь в соціальної діяльності.

  • “Розбите серце”

Самотність збільшує кількість гормонів стресу в організмі і прискорює швидкість окислювального стресу в серці і серцево-судинній системі. Це може призвести до ішемічної хвороби серця, атеросклерозу, серцевих нападів та інсультів у більш ранньому віці, ніж у не самотніх людей. До речі, у чоловіків самотність пов’язана і з більш високим рівнем запалення.

  • Когнітивні розлади

Соціальна взаємодія – розумова стимуляція. Це важливо для підтримання функціонування мозку. Деменція і хвороба Альцгеймера найчастіше виявляються в одиноких людей.

  • Поганий сон

Численні дослідження виявили зв’язок між занепокоєнням по ночах і самотністю. Людям важче заснути, і вони частіше повертаються з боку на сторону, можливо, через підвищений рівень гормонів стресу, які присутні в організмі одиноких людей.

  • Смерть

Хоча самотність сама по собі не може убити вас, вона, безумовно, може збільшити фактори ризику, які можуть призвести до ранньої смерті. Наприклад, люди, які ідентифікують себе як самотні мають більш високі показники ожиріння, психічних захворювань, насильницької поведінки і часто калічать себе. Також у них часто бувають проблеми зі зловживанням психоактивними речовинами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button