Екологія

Забруднення повітря зводить людей з розуму

Днями вчені з США та Данії показали, що ризик психічних захворювань залежить від якості повітря. Це підкріплює гіпотезу про те, що все більше людей у світі страждають розладами психіки та неврологічними хворобами в тому числі із-за екології.

Нейротоксини в повітрі

Останні два десятки років спостерігається різке зростання кількості психічних розладів, аутизму. Це викликає велику тривогу і разом з тим вимагає пояснення.

Частково епідемію ментальних захворювань відносять на рахунок кращої діагностики і більшого числа населення, що має доступ до медицини. Але в основному зусилля сконцентрувалися на пошуку спадкових причин. Було знайдено багато груп генів, мутації в яких істотно підвищують ризик психічних хвороб. Однак багаторічні спостереження за близнюками не дозволяють повністю списати виникнення і розвиток цих станів на рахунок генетики. Вчені схиляються до висновку, що тут грає роль складне поєднання спадкових, соціальних та екологічних чинників.

Вчені давно відзначали, що у великих містах частка людей з розладами психіки вище, ніж у сільській місцевості. Це змусило звернути увагу на якість повітря.

Наприклад, в 2013 році американські вчені проаналізували дані про більш ніж семи тисяч дітей, що народилися з розладом аутистичного спектра у жінок, які, бувши вагітними, проживали в Лос-Анжелесі. Фахівці нанесли на карту дані моніторингу повітря та адреси проживання. З’ясувалося, що забруднення озоном і токсичними частками менше 2,5 мікрометра збільшує ризик аутизму на 12-15 відсотків. На дев’ять відсотків ризик зростає при забрудненні оксидами і діоксидами азоту.

До 2014 року було опубліковано шість результатів контрольованих досліджень, де виявлено зв’язок аутизму і якості міського повітря. Але який її механізм? Одне з можливих пояснень дає робота вчених з Медичної школи Університету Рочестера (США). Вони поміщали гризунів кожен день протягом перших двох тижнів і місяців їх життя в приміщення, наповнене таким же забрудненим повітрям, яке буває в години пік на вулицях середнього розміру міста. Потім їх досліджували мозок і з’ясували, що у всіх піддослідних помітні ознаки запалення, а бічні шлуночки збільшені часом в три рази у порівнянні з нормою, біле тіло в них не повністю розвинулось. У нервової тканини підвищений рівень нейротрансмітера глутамату. Такі зміни характерні для людей з аутизмом і шизофренією.

Автори роботи вважають, що чим дрібніші частинки забруднювачів в повітрі, особливо вуглецевого походження від спалювання палива, зносу шин, тим більше у них шансів проникнути в мозок через дихальні шляхи. А далі проти них виступає імунна система, викликаючи запалення. З часом воно переходить в хронічну форму і пошкоджує центральну нервову систему.

У містах ризики вище

У Китаї проблема якості повітря стоїть особливо гостро. Одне з останніх досліджень опублікували вчені з Пекінського університету і Університету Цінхуа. Вони вели спостереження за близько двадцятьма тисячами жителів 25 провінцій по всій країні. Людей просили оцінювати своє психічне самопочуття з 2010 по 2014 рік: вчених цікавили частота депресій, нервозність, засмучення.

З’ясувалося, що найбільше психічне самопочуття залежить від смогу, де багато ультрадрібних частинок-токсинів (розміром менше 2,5 мікрометра), і коливань денної температури.

Нарешті, найбільш масштабне дослідження з пошуку зв’язку між екологією і хворобами психіки представлена в кінці серпня вченими з Університету Чикаго (США) та Орхуського університету (Данія). Вони спиралися на дані про 151 мільйон страхових випадків в США з 2003 по 2013 рік і 1,4 мільйона пацієнтів, які народилися в Данії з 1979 по 2022 рік і прожили там перші десять років життя.

Для повноти картини у США вчені оцінили ще вклад соціальних факторів, таких як доступ до медичної страховки, дохід, щільність населення, і походження (спадковості) — були предки з Європи чи Африки, або вони корінні американці.

Найвищий ризик розвитку великої депресії відзначається у вихідців з Європи. Шизофренія та епілепсія частіше зустрічаються у афроамериканців. Ризик біполярного розладу виростає на 27 відсотків в округах з поганою якістю повітря в порівнянні з середнім значенням по країні. Погана якість землі збільшує ризик розлади особистості на 19,2 відсотка.

Результати по Данії такі: у людей, які виросли у районах країни з найбільш забрудненим повітрям, ризик розладу особистості підвищено на 162 відсотки, шизофренії — на 148 відсотків, біполярного розладу — на 29,4 відсотка. І хоча безпосередньо зіставити ці результати з американськими не можна, тенденція помітна.

Проблема ще й у тому, що поки неможливо довести причинно-наслідковий зв’язок між забрудненням повітря і розладами психіки: дуже багато інших шкідливих факторів, стресів оточує міських жителів. Що стосується механізму такого зв’язку, то автори дослідження наводять три гіпотези, які в підсумку зводяться до окислювального стресу в клітинах мозку і, як наслідок, їх пригнічення, загибелі і пошкодження генетичного матеріалу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button