Екологія

Зелені насадження вплинули на когнітивний розвиток дітей

Діти, які виросли в більш «зелених» міських районах, мають кращі показники тестів IQ.

Діти, що живуть в «зелених» районах, мають більше можливостей для різноманітних ігор з друзями у дворі / Imgorthand

Дитинство має дуже сильний вплив на те, як складеться доросле життя людини. І свою роль тут відіграють не тільки виховання, освіта і психологічна атмосфера в сім’ї, а й інші, куди менш очевидні чинники.

Бельгійські вчені з Університету Хасселт вивчили 620 дітей у віці від семи до 15 років, що живуть в міських, приміських і сільських регіонах країни. В ході роботи було встановлено, що існує явна кореляція між IQ дитини і кількістю зелених насаджень в місці, де ця дитина живе. Відповідна стаття опублікована у виданні PLOS Medicine.

Дослідники оцінювали кількість зелених зон, що припадають на одну дитину, за супутниковими знімками території Бельгії. Потім ці дані зіставляли з результатами тестів IQ і оцінками поведінки. Виявилося, тривідсоткова різниця в озелененні міського району підвищує коефіцієнт інтелекту дітей, які там живуть в середньому на 2,6 бала. При цьому в приміських і сільських районах такої залежності не спостерігалося.

Середній показник IQ дітей, які брали участь в дослідженні, становив 105 балів; 4% випробовуваних, чий коефіцієнт інтелекту був нижче 80, росли саме в районах з низьким рівнем озеленення. Автори роботи не змогли точно встановити, з чим це пов’язано. Найімовірніше, діти, що живуть в «зелених» районах, мають більше можливостей для різноманітних ігор з друзями у дворі і менш схильні до впливу шумових забруднень.

Залежність загального, вербального і психомоторного IQ від кількості зелених насаджень в радіусі 3000 метрів від будинку у дітей з міст (синя лінія), передмість (блакитна лінія) і сільській місцевості (сіра лінія) / Bijnens et al., PLOS Medicine, 2020

Це вже не перше дослідження на дану тему. Декілька більш ранніх робіт показували, що у дітей, в районі проживання яких спостерігалося досить велика кількість зелених насаджень, був вищий ступінь когнітивного розвитку і нижчий ризик розвитку психічних захворювань в зрілому і похилому віці. Але робота бельгійських вчених стала першою, яка врахувала добробут родини і рівень освіти батьків випробовуваних і показала, що когнітивні здібності залежать не тільки від матеріального становища і виховання.

«Я завжди з обережністю ставлюся до терміну” інтелект “, оскільки у нього складна історія і неприємні асоціації, – коментує результати роботи екологічний психолог Меттью Уайт. – Але, у всякому разі, це дослідження могло б допомогти відійти від розуміння інтелекту як вродженого – адже на нього може впливати і навколишнє середовище ».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button