Головна / Земля / До чого призведе зміщення полюсів?

До чого призведе зміщення полюсів?

Багато разів за історію нашої планети магнітні поля Землі змінювалися. Це означає, що іноді стрілка компаса, що вказує на північ, була націлена на Антарктиду, а не на Арктику. Звучить дивно, але це відносно передбачуваний поворот. Керований обертовим ядром планети процес геомагнітної інверсії проходить на протязі багатьох століть.

Але минулого тижня в інтернеті з’явився уривок книги, що описує цей феномен. Негайно ж численні сайти почали віщувати про швидкий кінець світу, геомагнітний апокаліпсис, коли рак буде вражати хворих набагато частіше, супутники почнуть падати з неба, а життя на Землі перестане бути таким, як ми його знаємо.

Дійсно, життя на Землі майже точно буде відрізнятися від сьогоднішнього через багато тисяч років. Але чи буде переполюсування мати з цим щось спільне?

Перше, і найважливіше: ми всі помремо? Так — в кінцевому підсумку. Але не факт, що населення Землі загине, якщо зміна полюсів все-таки відбудеться.

Отже, що таке геомагнітна реверсія?

Якщо геологічна історія повториться, магнітні поля Землі поміняються місцями. Це не можна заперечувати. Ґрунтуючись на магнітних відбитках всередині давньої гірської породи, ми знаємо, що за останні 20 млн років, магнітні північ і південь змінювалися кожні 200-300 тисяч років. Остання з великих реверсій сталася приблизно 780 тисяч років тому, хоча полюса трохи «гуляють» і між значними змінами.

Повна реверсія геологічно неминуча. Але це не означає, що вона станеться завтра або в недалекому майбутньому.

Добре, але якщо це станеться скоро, хіба це не буде погано?

Неясно. Вчені оцінюють, що минулі зміни полюсів були досить повільними, так як північ і південь мігрували до протилежних позицій протягом тисяч років.

Повільне зміна полюсів — це добре, так як у нас буде час підготуватися. Але це погано, так як магнітне поле нашої планети захищає нас від шкідливої сонячної і космічної радіації, а тривале зміщення полюсів означає, що Земля буде менш захищена від шкідливих космічних променів довше, ніж нам би хотілося.

Отже, що ми маємо?

Найпомітніший наслідок, який гарантовано станеться, коли полярне зміщення буде завершено, — поведінка вашого компаса. Північ буде перебувати на Антарктиді, а південь — десь поруч з Канадою. Завдяки цьому назви американських континентів стануть досить плутаними.

Переполюсування вплине на тварин, які використовують магнітне поле Землі для навігації, — птахів, лососів і морських черепах. Вони можуть заблукати під час своїх подорожей. Зрештою, вони це з’ясують, і життя продовжиться. Багато пророкувань про кінець світу прирівнюють магнітні реверсії до масових вимирань, але таких даних насправді немає.

Отже, хвилюватися немає чого?

Не зовсім. Коли полюса поміняються місцями, магнітне поле Землі стане слабшим, хоча і не зникне повністю, згідно з НАСА. Земля буде менш захищена від величезної кількості високоенергетичних космічних частинок, що з часом стане причиною почастішання хвороб, таких як рак, а також зашкодить тендітним космічним апаратам та електромережі на Землі.

Тим не менш, один бонус у слабкого магнітного поля все ж є. Полярні сяйва можна буде побачити на більш низьких широтах, тому небеса стануть більш видовищними.