Главная / Технології / У Великому адронному колайдері знайшли «диявольські» частинки

У Великому адронному колайдері знайшли «диявольські» частинки

 
 

Свіжі результати спостережень на детекторі LHCb з «кільця» Великого адронного коллайдера (БАК) підтвердили, що пентакварки – «диявольські частинки» з п’яти кварків – насправді існують.

e0da9dca7564f1f216a3179e6d41481a
За сучасними уявленнями, всі елементарні частинки складаються з невеликих об’єктів, що фізики називають кварками. Протони, нейтрони та інші «важкі» частинки, звані баріонами, містять у собі три кварка. Їх менші побратими, так звані мезони, містять в собі два елементи – «звичайний» кварк і антикварк, базову складову антиматерії.

В принципі, існуючі сьогодні фізичні теорії не виключають можливості того, що можуть існувати елементарні частинки, які складаються з чотирьох і навіть п’яти кварків різного «аромату» або, кажучи простіше, «кольорів». Відносно недавно вчені почали знаходити ознаки існування таких частинок, тетракварків і пентакварків.

Приміром, у липні минулого року з фізики ЦЕРН заявили, що в даних, зібраних інструментом LHCb під час першого етапу роботи БАК, їм вдалося знайти ознаки існування відразу двох пентакварків — Pc(4450)+ і Pc(4380)+.

Незважаючи на високу ступінь достовірності відкриття – дев’ять сигма, – багато фізиків сумнівалися в тому, чи існують ці «диявольські» частинки насправді. Справа в тому, що ряд вчених припускав, що насправді вони представляють собою своєрідні «молекули» з одного баріона і мезона, а не єдину частку з п’яти кварків. Самі автори відкриття теж допускали таку можливість.

Використовуючи нові і старі результати спостережень з БАК, колаборація LHCb повторно проаналізувала дані, зібрані її детектором, і показала, що пентакварки Pc(4450)+ і Pc(4380)+ дійсно існують і що лямбда-частинки, при розпаді яких вони утворюються, не можуть перетворюватися в кінцеві продукти їх розкладу, минаючи стадію розпаду в пентакварк і один мезон. Цей мезон, як показують нові дані з колайдера, отримані в минулому і цьому році, може бути не тільки каон, як писали вчені в минулому році, але й інший тип мезонів – півонія.

Підтвердження існування пентакварків і недавнє відкриття цілої «колекції» тетракварків, а також виявлення дивацтв у розпаді B-мезонів, що не укладаються в передбачення Стандартної моделі фізики, як вважають вчені, дозволяють нам сподіватися, що «нова фізика» буде відкрита на БАК найближчим часом і що нам не доведеться чекати побудови нових суперколлайдерів з енергією зіткнень в 100-140 Тев, про яких фізики говорили на недавно минулій конференції ICHEP в Чикаго.

 
comments powered by HyperComments