Здоров'я

Академіки США нагадали про небезпеку біотероризму

Вірус Еболи, чумна паличка, пандемічний штам грипу — якщо один з цих патогенів потрапить до рук терористів, людство опиниться в небезпеці. А інформація, яка може сприяти цьому, не захищена належним чином, попереджає Національна академія наук, інженерії та медицини США (NASEM).

Згідно опублікованій академіками доповіді, більшість фахівців у природно-науковій галузі рідко замислюються про біологічну безпеку, тоді як існує безліч обхідних шляхів, що дозволяють зловмисникам отримати потрібну інформацію з наукових публікацій.

Зараз у США законодавчо обмежені дослідження 15 патогенів або токсинів, які здатні принести людству смертельну шкоду. До їх числа відноситься, наприклад, сибірська виразка. У 2001 році один з урядових вчених послав спори сибірської виразки поштою, інфікувавши 22 осіб. У результаті 5 людей померли.

Крім того, технологія CRISPR дозволяє легко модифікувати мікроби або створити нові форми життя з нуля. У цьому році, наприклад, вчені канадського Альбертського університету синтезували вірус кінської віспи із замовлених ними поштою генетичних ланцюжків. Сам по собі він безпечний, але є родичем натуральної віспи. Оскільки вакцинація віспи припинилася в 1970-х, коли хвороба була знищена, у людей молодше 40 років немає імунітету до неї.

«Не хочеться без потреби вводити заборони на дослідження, зроблені в благих цілях. Існує маса речей, якими можна зловживати. У природи повно способів убити людину».

Дослідження про кінській віспі ще не було опубліковано, і редакції наукових видань повинні взяти до уваги потенційні ризики. У 2011 році комітет з біобезпеки США попросив журнал Science не друкувати статтю про те, як можна було б генетично змінити вірус пташиного грипу, щоб він легше поширювався серед людей, хоча спочатку матеріал був дозволений до публікації.

Але є й інші шляхи поширення такої інформації, наприклад, сайти з додрукованими матеріалами. Правила про потенційно небезпечні дослідження поширюються тільки на організації, які отримують федеральне фінансування, а не на приватні компанії або відкриті спільноти.

Доповідь не пропонує будь-які рішення цієї проблеми, вона лише робить висновок, що, незважаючи на десятки років зусиль в питаннях безпеки наукових досліджень мало згоди, повідомляє New Scientist.

На думку фонду Білла і Мелінди Ґейтс, найбільшу загрозу людству в найближчі роки будуть нести інфекційні та хронічні хвороби, а зростання населення в африканських країнах і скорочення фінансування досліджень ВІЛ призведуть до сплеску числа інфікованих на 10%.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button