Всесвіт

Астрономи вивчили властивості проміжного поляра

Вчені з Індії і Чилі використовували різні космічні апарати для проведення спостережень в рентгенівському діапазоні зоряної системи, відомої як TX Columbae.


Original public domain image from Wikimedia Commons

Використовуючи різні космічні апарати, астрономи з Індії і Чилі провели рентгенівські спостереження проміжного поляра, відомого як TX Columbae. Результати наглядової кампанії, опубліковані на сервері препринтів arXiv, проливають більше світла на властивості і поведінку цього об’єкта.

Катаклізмічні змінні (сataclysmic variables, CV) — це подвійні зоряні системи, що складаються з білого карлика, акредитуючої матеріал від звичайної зірки-компаньйону. Їх яскравість нерівномірно збільшується в кілька разів, а потім знову знижується до стану спокою. Поляри — це підклас катаклізмічних змінних, що відрізняється від інших CV наявністю дуже сильного магнітного поля у їх білих карликів.

У деяких CV акреція відбувається через усічений акреційний диск, коли білий карлик помірно магнітний. Ці системи відомі як проміжні поляри (intermediate polars, IP).

Спостереження показали, що в IP магнітний білий карлик обертається асинхронно з орбітальним періодом системи і тому виробляє швидкі коливання з періодом обертання. Вивчення таких об’єктів має вирішальне значення для кращого розуміння складної фізики акреції і магнітних полів в компактних подвійних системах.

TX Columbae (або TX Col) спочатку ідентифікували як джерело рентгенівського випромінювання (1H0542-407) в огляді всього неба HEAO-1. На підставі того, що вчені виявили м’яке рентгенівське випромінювання і оптичну пульсацію, його класифікували як IP. Він знаходиться на відстані близько 3 000 світлових років від Землі, період обертання — 1 911 секунд, а орбітальний період — приблизно 5,7 години.

Деякі з попередніх спостережень TX Col показали, що він акредитується переважно через диск, а інші — що це відбувається через потік. Тому астрономи з Науково-дослідного інституту спостережних наук Арьябхатти (ARIES) в Індії вирішила ближче поглянути на процес акреції в цій системі. Для цього вони проаналізували дані спостережень із супутників Chandra, Swift і Suzaku в 2000, 2007 і 2009 роках відповідно.

Дослідження показало, що TX Col, мабуть, акредитує як через диск (2000 рік), так і через потік (2007 і 2009 року). Більш того, дослідження показало, що потужність домінуючої частоти змінюється від одного спостереження до іншого. Астрономи відзначили, що аналогічний результат був отриманий на основі довгострокових даних, зібраних за допомогою супутника НАСА TESS.

Автори статті прийшли до висновку, що TX Col є змінну систему, яка змінює режим акреції з домінування диска на домінування потоку і навпаки.

Ці зміни можуть відбуватися протягом часу від годин до днів і, як вважають вчені, викликані нестабільністю диска і магнітних полів навколо білого карлика. Подібна поведінка спостерігалася і у кількох інших IP: FO Aqr, V2400 Oph, V902 Mon, Swift J0746.3-1608 і UU Col.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button