Людина

Чи зменшується з віком потреба людини у сні?

Безсумнівно, дітям потрібно більше сну, ніж дорослим. Їх зростаючий організм потребує багато енергії, а для правильного розвитку необхідний повноцінний відпочинок і відновлення. Ось чому Національний фонд сну США рекомендує підліткам спати по вісім-десять годин на добу, в той час як дітям молодшого віку потрібно більше.

Але як щодо дорослих? Зазвичай люди сплять менше в середньому віці, ніж у віці 20-30 років, і повідомляють, що відчувають себе добре. Але чи зменшується з віком потреба людини у сні?

«Ні, – каже доктор Лейла Хейрандиш-Гозал, директор клінічних досліджень сну в Чиказькому Університеті. – Кількість необхідного сну не змінюється, але змінюється його сприйняття».

Людина швидко адаптується. Якщо ви переїдете в більш холодний клімат, ви в кінцевому підсумку звикнете до нього. І точно так само тіло і мозок людини можуть звикнути працювати без достатньої кількості сну. Це може не викликати яких-небудь помітних проблем у короткостроковій перспективі. Але з часом, каже Хейрандиш-Гозал, недосип може зіпсувати метаболізм, настрій, пам’ять і серцеву функцію людини, збільшуючи ризик ожиріння, діабету і серцевих захворювань. Недолік сну також викликає порушення метаболізму і викликає психічні проблеми.

«Абсолютно ясно, що з віком здатність в сні знижується, – говорить Майкл Граннер, директор Центру досліджень сну і здоров’я в медичному коледжі Університету Арізони. Багато літніх людей вважають, що їх нездатність спати міцно або протягом тривалого часу є ознакою того, що вони не потребують відпочинку. Але це не так».

Отже, скільки сну дійсно потрібно людям середнього і старшого віку для оптимального здоров’я? Це – складне питання.

Є багато наукових проблем, пов’язаних з виміром «адекватного» сну. По-перше, ми всі схильні бути поганими суддями наших власних рівнів сонливості. «Ви запитуєте людей, наскільки добре вони відпочили, і вони поняття не мають, – каже Граннер. – Люди кажуть, що вони в повному порядку, але потім ми дивимося на об’єктивні показники ефективності, такі як реакція або фокус, і бачимо досить різке зниження».

Крім того, щоб провести короткострокові вимірювання, дослідники повинні серйозно зменшити кількість сну людини, збиваючи його до п’яти або менше годин за ніч, а це може серйозно нашкодити здоров’ю. З цієї причини навіть добре розроблені довгострокові дослідження сну, як правило, надають грубі середні значення, які можуть застосовуватися до великих груп людей, але не до окремих людей.

«Коли люди запитують мене, скільки їм потрібно сну, я запитую їх, потрібно для чого? – каже Макс Хіршковітц, почесний професор Медичного коледжу Бейлора і колишній голова Національного фонду сну. – Вам потрібно спати, щоб займатися складними математичними завданнями або водити вантажівку протягом 14 годин, або вам потрібно дивитися телевізор? Є докази, що 8-9 годин сну – оптимально для роботи мозку і тіла. Але коли справа доходить до здоров’я, більшості дорослих потрібно сім годин, плюс-мінус година залежно від людини. Якщо ви спите шість або менше, цього недостатньо».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button