Здоров'я

Чому вчені сумніваються в лабораторному походженні коронавірусу

З початку пандемії люди почали будувати конспірологічні теорії щодо лабораторного походження вірусу. Останнім часом силові відомства деяких країн навіть почали розслідування з цього приводу. Однак вчені дуже сумніваються в тому, що патоген був створений штучно, і у них є для цього всі підстави.

Протягом першого року пандемії COVID-19 теорія “витоку з лабораторії” була не така популярна. Звичайно, президент США Дональд Трамп припустив, що SARS-CoV – 2 виник в лабораторії в Ухані, і назвав її «китайським вірусом», але він ніколи не представляв доказів цієї точки зору, і мало хто в науковому співтоваристві сприймали його серйозно. На початку пандемії група дослідників спростувала лабораторне походження коронавірусу у своїй статті в журналі The Lancet.

Але навесні ситуація почала змінюватися — журналіст, підкріплюючи свої судження словами Нобелівського лауреата, стверджував, що не можна ігнорувати «істотні докази» лабораторної появи вірусу. Після цього про розслідування інциденту заговорив глава ВООЗ, а потім і нинішній президент США Джо Байден. Вісімнадцять вчених, у тому числі лідери в галузі вірусології та еволюційної біології, підписали лист, опублікований в журналі Science, в якому міститься заклик до більш ретельної оцінки гіпотези «лабораторного інциденту».

І все ж після цього галасу мало що змінилося. Ніяких проривних досліджень опубліковано не було. Довгоочікуваний огляд розвідки США, представлений Байдену 24 серпня, не містив остаточних висновків, але схилявся до теорії про те, що вірус має природне походження.

Попри глухий кут, багато вчених кажуть, що існуючі докази, включаючи ранні епідеміологічні закономірності, геномний склад SARS-CoV-2 та недавню статтю про ринки тварин в Ухані, роблять набагато більш імовірним те, що вірус, як і багато нових патогенів, здійснив природний зоонозний стрибок від тварин до людей. Вірусолог Роберт Гаррі з Університету Тулейна вважає малоймовірним, що співробітник лабораторії в Ухані підхопив SARS-CoV-2 від кажана, а потім привіз його назад в місто, спровокувавши пандемію. Як показує дослідження людей, що живуть поблизу печер кажанів, передача коронавірусів від кажанів в цих спільнотах відбувається регулярно. Чому тоді патоген повинен спочатку заражати працівників лабораторії, а вже потім інших людей?

Як говориться в доповіді місії ВООЗ, значна частина ранніх випадків COVID-19 була пов’язана з декількома ринками Уханя приблизно в один і той же час. Це підтверджує ідею початкового зараження тварин або торговців тваринами, які приносять вірус в місто. За словами китайських дослідників з Уханьського Інституту вірусології, витік може статися тільки тоді, коли у вас вже є живий вірус в культурі, який може поширюватися. Але за 15 років роботи в лабораторії змогли створити всього три частинки вірусу, здатних вижити, і всі вони були досить далеко за своєю вірулентності й геномної схожості від SARS-CoV-2.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button