Людина

Чи правда, що в нашому тілі є клітини, що відповідають за огиду до куріння?

Канадські вчені з Торонтського університету виділили клітини мозку, що відповідають за виникнення почуття відрази до нікотину.

Перші викурені сигарети виробляють у мозку курця подвійну дію, викликаючи одночасно і відразу, і задоволення. Втім, коли куріння перетворюється у звичку, замість початкової відрази з’являється стійка тяга до нікотину. Вважалося, що даний ефект пов’язаний з тим, що нікотин активує рецептори відразу у двох різних частинах головного мозку.

Канадські фахівці з’ясували, що за протилежні відчуття при перших епізодах куріння відповідають різні популяції нейронів вентральної області покришки середнього мозку, яка відповідальна за систему винагороди та формування звичок. Щоб провести досліди по виділенню цих груп нейронів, дослідники спеціально вивели лабораторних мишей, позбавлених нікотинових рецепторів.

Такі миші спочатку були нездатні відчувати будь-які відчуття від впливу нікотину. Потім їм штучно вводили нікотинові рецептори в різні групи нейронів і, впливаючи на них великими дозами нікотину, спостерігали реакцію. Вчені з’ясували, що задоволення викликають нейрони, що відповідають за вироблення гамма-аміномасляної кислоти, а неприємні відчуття – ті, які вивільняють дофамін.

Раніше вважалося, що дофамін, який називають гормоном задоволення, викликає тільки позитивні емоції. Виходить, що нікотин активує нейрони в одній і тій же області, звідки вони проєктуються в різні частини мозку. Чим більше людина курить, тим більше у нього відбувається змін в рецепторах і в процесах передачі сигналів в системі винагороди мозку.

Ті ж самі дофамінові нейрони, які відповідали за почуття відрази у незалежних від нікотину тварин, у залежних сигналізували про винагороду у вигляді відмови від абстиненції. Коли виникає залежність, в мотиваційній системі мозку відбувається перемикання і мова вже йде не про те, щоб відчувати себе добре, а про те, щоб позбутися від негативних відчуттів, викликаних нестачею нікотину в організмі.

Відкриття нейронів, що викликають огиду до нікотину, допоможе створити ефективний метод лікування для курців, охочих кинути палити за аналогією з антабусним ефектом препаратів, що викликають нудоту при вживанні спиртного у людей, що бажають позбутися від алкогольної залежності.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments