Здоров'я

Гіпертонія: причини і лікування підвищеного артеріального тиску

Гіпертонією прийнято називати хворобу, що характеризується стійким підвищенням артеріального тиску. Від цієї недуги страждають мільйони людей на Землі. Найчастіше патологічний стан діагностується у вікових пацієнтів, але в останні роки з’явилася тенденція до «омолодження» хвороби.

Види і основні причини артеріальної гіпертензії

В першу чергу необхідно розібратися, при яких показниках діагностичних приладів слід починати хвилюватися. Нормальним вважається тиск не вище 140/90 мм ртутного стовпа. Потрібно розуміти, що ці цифри не є еталонними. Нерідко люди відчувають себе абсолютно нормально і при більш високих значеннях.

Що викликає гіпертонію? Прийнято розрізняти два типи підвищення артеріального тиску: первинний і вторинний. Саме від виду захворювання і залежить джерело проблем зі здоров’ям.

 1. Есенціальна гіпертензія виникає при тривалому психоемоційному напруженні, особливо у осіб, зайнятих напруженою розумовою працею, і жителів великих міст з великою кількістю психічних подразників, які ведуть неправильний спосіб життя, зловживають курінням, спиртними напоями, з незбалансованим раціоном і мають погану спадковість. Особливу увагу потрібно звернути на масу тіла. При ожирінні ризик хронічного підвищення тиску зростає в рази.
 2. Симптоматична артеріальна гіпертонія стає проявом хвороб нирок, ендокринних захворювань, ураження кровоносних судин, тривалої терапії гормональними препаратами. Іноді патологія виявляється у людей, які страждають від обструктивного апноє сну.

Симптоматика та методи діагностики захворювання

Небезпека гіпертонії полягає в частій безсимптомності хвороби на ранніх стадіях. Людина помічає негативні зміни здоров’я з запізненням, і лікування стає менш ефективним. Як не пропустити перші ознаки підвищення тиску?

До загальних проявів артеріальної хвороби можна віднести:

 • задишку, немотивовану слабкість;
 • хронічні головні болі, запаморочення;
 • шум у вухах, порушення зору.

Друга і третя ступені гіпертонії (тиск вище 180/110 мм рт.ст.) можуть спровокувати небезпечні для життя стани. Необхідно викликати швидку допомогу при появі у хворого нудоти, блювання, почервоніння шкірних покривів, больового синдрому в області грудини і судом.

До найбільш точних діагностичних методів відносять:

 • аналіз крові і сечі (перевірка роботи нирок і концентрації гемоглобіну, тромбоцитів, еритроцитів);
 • електрокардіограму;
 • ультразвукове дослідження внутрішніх органів (вивчення стану наднирників, нирок, сонних, плечових артерій);
 • ехокардіографію;
 • моніторинг артеріального тиску (порівняння показників, отриманих при різних типах навантажень).
 • консультація офтальмолога.

Як нормалізувати артеріальний тиск

Лікування гіпертонії — тривалий і досить складний процес. Не існує «чарівної пігулки, що нормалізує артеріальний тиск за кілька годин.

Препарати від гіпертонії призначаються тільки кваліфікованим лікарем. Неправильний вибір лікарських засобів може погіршити стан і викликати важкі ускладнення.

Найчастіше профільні медичні фахівці виписують своїм пацієнтам:

 • інгібітори АПФ, що відповідають за регуляцію кров’яного тиску;
 • антагоністи кальцію, які позитивно впливають на тонус судин;
 • бета-адреноблокатори, що регулюють гормони стресу (адреналін, норадреналін);
 • сечогінні таблетки (діуретики).

Медикаментозна терапія підбирається індивідуально. Лікар оцінює загальний стан хворого, тяжкість перебігу захворювання. Таблетки від гіпертонії повинні допомагати пацієнту і не викликати негативних змін в роботі внутрішніх органів.

Якщо гіпертонія діагностується на ранніх стадіях, то можливе лікування без застосування ліків. Під суворим контролем лікаря хворий повинен змінити свій спосіб життя.

Рекомендується:

 • збалансувати раціон (знизити калорійність страв, відмовитися від смаженого, копченого, жирного і мучного);
 • зменшити споживання солі у всіх її видах;
 • обов’язково виключити з повсякденного меню будь енергетики (кава, чай);
 • відмовитися від шкідливих звичок (паління, зловживання спиртними напоями погіршує стан судин і збільшує ризик інфаркту).

Хороші результати показує лікувальна фізкультура. Щадні фізичні навантаження в комплексі з рефлексотерапією.

Незважаючи на те, що гіпертонію вважають буденним віковим захворюванням, її можна запобігти або хоча б відстрочити. Для цього необхідно виконувати поради медичних працівників, спрямовані на підтримку імунітету і збереження загального здоров’я. Такі рекомендації включають контроль маси тіла, якісний сон, фізичну активність, виключення психоемоційних перевантажень.

Важливо розуміти, що недбале ставлення до свого організму може призвести до плачевних наслідків. Крайні стадії гіпертонії провокують нефросклероз, серцеву недостатність, тромбоз, інфаркт, інсульт, ураження судин очного дна. Такі патології нерідко стають причиною летального результату.

Виходячи з усього вищесказаного, стає ясно, що гіпертонія — небезпечна недуга, яка вимагає своєчасного й адекватного лікування. Не можна пускати все на самоплив. Терапія такої хвороби зводиться до нормалізації тиску і приведення даних до показань тонометра 120/80 мм рт.ст. Як добитися таких значень, вирішує тільки лікар.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button