Здоров'я

Ходьба подовжує життя

У пацієнтів з раком простати, які перейшли на здоровий спосіб життя, за п’ять років теломери подовжилися на 10%. Вчені обнадіяні результатом.

У наших клітинах працює лічильник, що відраховує час їхнього життя, це теломери – захисні «ковпачки» на кінцях хромосом, які коротшають при кожному діленні клітини. Теломери складаються з послідовності нуклеотидів, яка «недораховується» при кожному наступному розподілі і тому стає все коротшим. Теломери можуть надбудовуватися – це вміє робити фермент теломераза, але вона активна тільки в стовбурових і в ракових клітинах. За відкриття роботи теломерази Елізабет Блекберн, Керол Грейдер і Джек Шостак у 2009 році отримали Нобелівську премію з фізіології і медицини.

Теломери вважають показником старіння, «термометром для вимірювання віку».

Існує безліч досліджень, в яких довжину теломер пов’язують з біологічним віком і схильністю до різноманітних захворювань включаючи рак, інсульт, деменція, серцево-судинні захворювання, діабет.

Розроблено навіть тест для оцінки потенціалу здоров’я по довжині теломер.

Загалом, чим довші теломери в клітинах, тим більше у людини потенціал довголіття та здоров’я. Але подовжувати теломери, активізуючи фермент теломеразу, завдання небезпечне, оскільки воно пов’язане з ризиком переродження клітини в ракову.

Тому результати, отримані вченими Каліфорнійського університету в Сан-Франциско і опубліковані в журналі The Lancet Oncology, виглядають дивно. Дослідники показали, що теломери можуть подовжуватися дуже простим способом, без всяких біохімічних впливів – всього лише зміною способу життя. Зокрема, заняття йогою допоможе вам не тільки відкрити ваші чакри, як свідчать духовні практики на http://www.sudba.info/, але суттєво підняти вашу життєву енергію та здійснити благотворний вплив на гормональну систему.

Рецепт подовження: правильна дієта, фізична активність, контроль стресу і соціальна підтримка.

«Люди часто думають: у мене погані гени, і я нічого не можу з цим вдіяти, це моя доля, – говорить Дін Орніш, професор клінічної медицини, керівник дослідження. – Але наша робота показала, що теломери можуть подовжуватися, коли люди просто міняють свій спосіб життя. А довгі теломери означають менше хвороб і довге життя».

Протягом п’яти років фахівці спостерігали за 35 чоловіками з локалізованою раковою пухлиною простати, що знаходилася на ранній стадії. У ході дослідження у них вимірювали довжину теломер і оцінювали активність теломерази.

10 пацієнтів з 35 змінили спосіб життя. Вони включили в свій раціон багато овочів і фруктів, зернові продукти, зменшили кількість жирів і цукру. Зайнялися фізичними вправами або просто ходили не менше 30 хвилин на день. Вжили заходів до того, щоб навчитися контролювати стрес, чому допомагала йога, медитація. Пацієнти також відвідували сеанси групової терапії, де отримували соціальну підтримку. Інші 25 людей не внесли жодних змін у свій спосіб життя.

Результати здивували навіть дослідників – у групі пацієнтів, які перейшли на здоровий спосіб життя, за п’ять років теломери подовжилися в середньому на 10%. Причому, чим більше змін відбулося в способі життя, тим довшими стали теломери. У той же час в контрольній групі пацієнтів теломери за п’ять років життя, навпаки, укоротилися приблизно на 3%.

Вчені вважають, що цей феномен не обмежується тільки пацієнтами з раком простати, але повинен поширюватися і на всіх інших людей.

У попередньому дослідженні, яке було проведено в 2008 році, учасники змінювали спосіб життя всього лише на три місяці, і за цей час вчені виявили в їх клітинах підвищення активності теломерази. Тепер же цей ефект вдалося повторити на більшому відрізку часу.

«Оскільки вкорочення теломер збільшує ризик розвитку безлічі хронічних хвороб, – каже учасник дослідження Пітер Керрол, – ми вважаємо, що подовження теломер може оберігати від цих хвороб і, можливо, збільшувати тривалість життя».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button