Екологія

Кліматологи передбачили, що арктичні моря залишаться без літнього льоду через десять років

Глобальні зміни клімату найсильніше позначаються на полярних областях нашої планети, в тому числі Арктиці. Новий прогноз вчених припускає, що до 2030-х років моря Арктики можуть залишитися без крижаного покриву влітку і навіть у вересні.

Фото від anyaberkut

Клімат, що змінюється в глобальному масштабі позначається на різних куточках Землі, але особливо сильно — на високих широтах, в Арктиці і сусідніх областях. Там продовжують активно танути льодовики, зникає вічна мерзлота, швидко змінюється стан екосистем і океану.

У новій статті для Nature Communications дослідники зацікавилися найближчим майбутнім морських льодів Арктики – мас замерзлої води, які дрейфують у відкритому морі. В останні десятиліття в цих морях відзначається швидке скорочення площі таких льодів, причому все більшу частину року Арктика проводить без них.

Згідно з шостою доповіддю IPCC (міжурядова група експертів зі зміни клімату, МГЕЗК), до середини XXI століття в літні місяці і вересень Арктика може виявитися вільна від морських льодів. Такі прогнози побудовані на основі сценаріїв, що відповідають високій і середній емісії вуглекислого газу.

Автори нового дослідження вважають, що моделі IPCC недооцінюють вплив парникових газів на загальну площу морського льоду. Вони припускають, що до 2080-2100 років арктичні моря так чи інакше повністю втратять свій літній льодовий покрив, навіть якщо реалізується «оптимістичний» сценарій з низькою емісією.

Дослідники вважають, що використовуваний раніше підхід з розбиттям площі Арктики на осередки, покриті льодом на 15 відсотків, призводить до помилок. Натомість вони розглядають просто загальну площу океану, покритого крижаним покривом, яку можна безпосередньо оцінити за допомогою супутникових знімків.

Вчені використовували спостереження за період з 1979 по 2019 рік, щоб скорегувати свої моделі і переконатися в їх точності. При цьому вони підтвердили, що особливо швидкими темпи скорочення площі морських льодів стали починаючи з 1990-х.

Автори з’ясували, що вплив діяльності людини на втрату морських льодів проявляється цілий рік, а не в якісь окремі місяці. При цьому найдраматичніші зміни, на їхню думку, очікують арктичний вересень — місяць, коли морський лід там тонше всього.

Вчені підкреслюють, що до їх результатів слід прислухатися вже зараз. Якщо вони виявляться праві, незабаром людству під час господарської діяльності, морських перевезень і захисту навколишнього середовища доведеться все частіше мати справу з Антарктикою без льоду.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button