Земля

М’ясні продукти загрожують клімату планети?

Вчені вважають, що для зниження негативних наслідків глобального потепління необхідно знизити споживання м’ясних і молочних продуктів. В кінці березня 2014 Міжурядова група експертів зі зміни клімату (IPCC) представила свою доповідь про наслідки зміни клімату.

У доповіді наголошується, що як і раніше найбільші викиди вуглекислого газу виробляє енергетика і транспортна галузь. Проте, за даними дослідження, проведеного ученими з Технологічного університету Чалмерса (Швеція), не меншу загрозу клімату несуть і викиди парникових газів від виробництва продуктів харчування. Більш того, вуглекислий газ від харчової індустрії може поставити під загрозу головну «кліматичну мету» ООН: зниження в нинішньому столітті глобального потепління до 2 градусів за Цельсієм.

Читайте також: Чим корисне м’ясо?

Як показали дослідження шведських учених, навіть істотне зниження викидів від транспорту і енергетики не гарантує контроль за потеплінням в рамках, передбачених ООН. Вся справа в тому, що викиди парникових газів, вироблених сільським господарством, продовжують збільшуватися. Це пов’язано із зростанням споживання молочних і м’ясних продуктів. Якщо в найближчому майбутньому картина не зміниться, а передумов до цього немає, то викиди оксидів азоту сільгосполів і метану тваринницькими комплексами до 2070 року подвояться. Вже одне це робить досягнення мети в 2 градуси практично неможливим.

maso_klimat_600

Лінія на графіку показує наскільки необхідно зменшити загальний обсяг викидів для досягнення мети зниження глобального потепління на рівні 2 градусів до кінця сторіччя. На графіку показані сільськогосподарські викиди: нинішній рівень (синій колір); якщо підвищиться продуктивність і ефективність сільського господарства (помаранчевий); те ж, що і в попередньому пункті, але при одночасному зниженні на 75 % споживання м’яса і молока (зелений). Відстань між стовпчиками і лінією на графіку показує відношення до викидів від енергетики, транспорту, промисловості і вирубки лісів

«Я вважаю, що зниження споживання м’яса і молочних продуктів є ключем до зниження рівня глобальної зміни клімату до безпечних рівнів, – говорить один з авторів дослідження Фредрік Хеденус. – Масштабна зміна раціону харчування може зайняти багато часу, і ми повинні подумати над тим, як зробити виробництво продуктів харчування більш екологічним».

До 2070 року населення Землі зросте, також збільшиться і добробут великої кількості людей в країнах, що розвиваються, таких як Китай чи Індія. Це призведе до переходу на новий тип дієти з високим вмістом м’яса і молочних продуктів. Оскільки утилізація викидів від сільського господарства є складною і дорогою роботою, слід чекати різкого зростання забруднення клімату від харчової промисловості. До того ж, вчені впевнені в тому, що зростання ефективності в м’ясної і молочної промисловості не допоможе знизити викиди до безпечного рівня, якщо споживання м’яса і молока продовжить рости.

Читайте також: Поїдання комах стане нормою в Європі

Досі найбільшим джерелом шкідливих викидів у виробництві продуктів харчування залишаються яловичина і баранина. До 2050 року на ці два види м’яса припадатиме половина всіх сільськогосподарських викидів парникових газів. У той же час ці продукти становлять лише 3 % калорій, споживаних людьми. Очевидно, що це вкрай нераціонально, але такі традиції в харчуванні людей. Те ж стосується і сиру, а також інших молочних продуктів, на які до 2050 року припадатиме близько чверті загального забруднення від сільського господарства.

Таким чином, з дослідження випливає один важливий висновок: для запобігання кліматичній катастрофі, людству необхідно міняти звички в харчуванні. Насамперед це стосується звички вживання великої кількості м’ясних і молочних продуктів, які не обов’язково потрібні для підтримки здоров’я.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button