Земля

На Землі закінчується пісок

Недавня стаття, опублікована в журналі Science, пролила світло на ще одну екологічну проблему, з якою зіткнулося людство: на Землі закінчується… пісок.


Причиною зникнення піску називають його видобуток людьми. Більш того, згідно авторам наукової роботи, обсяги видобутку піску перевищують обсяги видобутку будь-якої іншої речовини або матеріалу.

«Брак піску — проблема, яка тільки з’являється, але проблема з великим економічним, політичним, соціальним значенням, а також значенням для навколишнього середовища», — йдеться в статті.

Про нестачу піску заговорили ще у 2007 році, з тих пір занепокоєння з цього приводу лише зростає. «По всьому світу видобування піску і гравію складає 68-85 % від 47-59 тонн всіх здобутих матеріалів на рік, і цей відсоток зростає». Пісок потрібен для виробництва скла, всілякої електроніки і використовується для гідравлічного розриву пласта.

Нове дослідження також показує, що дестабілізуючий видобутком піску на береговій лінії, можливо, зробило цунамі 2004 року в Шрі Ланці більш небезпечними, видобуток піску ускладнило водопостачання у дельті Меконгу і стало причиною утворення нового злочинного угруповання, що заробляє 17 мільйонів доларів щомісяця — пісочної мафії.

Стаття в Science також кілька разів підкреслює, що проблема недооцінена. «Пісок — обмежений ресурс, але поки неясно, чи зможе попит перевершити пропозицію». На думку авторів наукової роботи, у будь-якому випадку людству слід навчитися використовувати пісок більш економно.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button