Людина

Провідні університети світу та Європи, за версією THE

На початку жовтня впливовий лондонський журнал про вищу освіту Times Higher Education (THE) в черговий раз опублікував щорічний рейтинг кращих університетів світу, а інший визнаний авторитет в області рейтингів — Forbes — за традицією підготував серію статей про основні тренди і принципи складання рейтингу.

18-11-14-foto-cikavosti550x364-1

Перше місце зберіг за собою Каліфорнійський технологічний інститут, який три роки тому відібрав пальму першості у Гарварда, який цього року також займає другу сходинку. Слідом ідуть Оксфорд і Стенфорд. П’яту позицію зайняв Кембридж, шосту — Массачусетський технологічний інститут, потім йдуть Прінстон та Каліфорнійський університет в Берклі. Дев’яте місце ділять між собою Єль і Імперський коледж Лондона.

Читайте також: Як отримати грант на навчання за кордоном?

Таким чином, перша десятка якихось серйозних змін з минулого року не зазнала (хіба що Єльський університет витіснив Університет Чикаго), в ній як і раніше домінують американські вузи. За словами Філа Бейті, який завідує складанням рейтингу THE, переміщення в межах двох пунктів «в цьому місці списку» особливої ролі не грають, оскільки відмінності між лідерами вимірюються такими ж малими величинами, як, наприклад, в олімпійських змаганнях з плавання. Ключ до успіху, вважає Бейті, полягає у «поєднанні висококласної дослідницької роботи з викладанням»: і вищі місця в рейтингу THE займають вузи, які виходять із того, що «вчать найкраще беззаперечні лідери в своїй сфері».

[ads2] У рейтингу THE в число перших 50 увійшли 11 європейських вузів, і в цьому регіональному списку першість — за британськими університетами, зазначає Forbes в іншій публікації. Крім семи навчальних закладів із Сполученого Королівства, туди змогли вклинитися лише два швейцарських і один німецький. В результаті перша десятка європейського рейтингу виглядає наступним чином:

1 Оксфорд

2 Кембридж

3 Імперський коледж Лондона

4 Швейцарська вища технічна школа Цюріха

5 Університетський коледж Лондона

6 Мюнхенський університет Людвіга-Максиміліана

7 Федеральна політехнічна школа Лозанни

8 Лондонська школа економіки і політичних наук

9 Університет Единбурга

10 Королівський коледж Лондона

Рейтинг THE відрізняється порівняно консервативним підходом до вибору параметрів, за якими оцінюються вузи. У ньому враховуються тільки ті показники, які характеризують якість наукової діяльності та викладання. Наскільки складно вступити до вузу, який відсоток його абітурієнтів в підсумку отримує диплом, скільки в середньому заробляють випускники, що студенти думають про викладачів, — на все це THE уваги не звертає, пояснює Forbes. У підсумку університети оцінюються за п’ятьма параметрами, з яких найбільш значимі перші три: освітня діяльність, наукова діяльність, цитованість, — два, що залишилися, (інноваційність та міжнародна привабливість) другорядні.

Крім основного рейтингу вузів, THE в останні п’ять років випускає і так званий репутаційний рейтинг, пише Forbes. Місце вузу в цьому «престижному топі» визначається відгуками вчених: THE попросив 10,5 тис. членів академічної спільноти з 133 країн світу перерахувати не більше 15 навчальних закладів, які вони можуть назвати лідерами у своїй галузі досліджень. Востаннє такий рейтинг публікувався в травні цього року, і лідирують в ньому здебільшого ті ж університети, що і в основному хіт-параді, але в іншому порядку:

1 Гарвард

2 Массачусетський технологічний інститут

3 Стенфорд

4 Кембридж

5 Оксфорд

6 Каліфорнійський університет в Берклі

7 Прінстон

8 Йель

9 Каліфорнійський технологічний інститут

10 Каліфорнійський університет в Лос-Анджелесі

У першій сотні 46 місць належать американським університетам, йдеться далі. Як зазначив Бейті, азіатські вузи в 2014 році зміцнили свої позиції (Університет Сінгапуру, Національний університет Сеула, Пекінський університет), а ось рейтинг ряду їхніх конкурентів із США (Університет Мічигану, Університет Техасу, Університет Масачуссетса), навпаки, знизився. Причина, на його думку, в зміні обсягів фінансування.

Читайте також: Навчання змінює мозок на молекулярному рівні

«Це дуже суб’єктивні дані. Тут все побудовано на думках, — визнає Бейті. — Але це думки тих людей, чиє відчуття по-справжньому важливо». Важливість найбільш репутаційного рейтингу він обґрунтував так: «Репутація — це щось на зразок валюти в світі вищої освіти. Коли студент вибирає навчальний заклад, репутація нерідко стає головним чинником, на який він орієнтується».

«Нам здається, що рейтинги THE заслуговують того, щоб про них написати, в тому числі тому, що до них серйозно ставляться як університети, так і органи влади», — йдеться в одному з матеріалів Forbes. Українських вузів немає і в рейтингу 500, де навіть МДУ ім. Ломоносова займає 196 місце…

Натхнення: inopressa.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть