Людина

Вчені пояснили, чому червоний колір штовхає людей на революцію

Червоний колір іноді змушує людей не зупинятися і відступати, а навпаки, повставати проти загальноприйнятих норм, якщо ці “революціонери” схильні або налаштовані шукати гострі відчуття, йдеться в статті, опублікованій в журналі Journal of Consumer Psychology.

0da0f5e3544588bd29cff4143b8055ea
“Червоний колір і знаки стоп не завжди можуть допомагати кампаній по боротьбі з курінням або при агітації безпечного сексу. У таких випадках червоний фон, що обрамляє медичні слогани, може не діяти на любителів гострих відчуттів, і навіть навпаки, змушувати їх робити абсолютно протилежне”, — заявив Раві Мехта (Ravi Mehta) з університету штату Іллінойс в місті Шампейн (США).

За словами Мехти, його наукова група розкрила секрет успіху всіх революційних червоних прапорів абсолютно випадково – до них за допомогою звернулася нідерландська некомерційна організація, що обслуговувала лінію допомоги для дітей у віці від 8 до 18 років, які могли зателефонувати на номер довіри або розповісти про свої проблеми за допомогою веб-чату.

Дуже часто, за словами представників цієї НКО, послугами цієї лінії довіри користувалися не діти, а пранкери, які розважали себе спілкуванням з дитячими психологами за рахунок платників податків. Частка таких жартівників серед користувачів лінії сягала 15%, і тому співробітники організації звернулися за допомогою до іншої групи психологів, яка порадила їм поміняти колір фону у вікні чату з синього і білого на червоний, щоб відлякати пранкерів, оскільки червоний колір вважається кольором підпорядкування і законослухняної поведінки.

Як розповідають науковці, ця міра привела до зворотних результатів – частка пранкерів зросла до 22%, що змусило НКО звернутися за допомогою до команди Мехти і його колег. Вони зацікавилися цією незвичайною поведінкою “тролів” і спробували з’ясувати, чому червоний колір робить “повстання” проти суспільних норм ще більш привабливим, спостерігаючи за поведінкою студентів у ході двох невеликих експериментів.

В рамках них вчені провели невеличке соцопитування серед студентів і користувачів сервісу Amazon Turk на предмет їх схильності до протиправної поведінки та пошуку гострих відчуттів. Колір фону в програмі, яка виводила питання на екран комп’ютера, для одних учасників був білим, а для інших – червоним. В одній з варіацій цього опитування було “випадково” включено повідомлення від медичних служб, які рекомендували користуватися кремом від засмаги при походах на пляж, а також питання, що стосувалися ставлення цих людей до даного засобу захисту тіла.

Обидва цих експерименту показали, що червоний колір робив студентів і жителів мережі більш схильними до непокори і дій, що порушують закон і норми суспільства, якщо вони були спочатку схильні до ризику і пошуку небезпечних відчуттів. Люди, які були більш схильні до життя простих людей, навпаки, ставали менш схильними до “революційності”, якщо бачили червоний колір.

З цієї причини учені рекомендують відмовитися від використання червоного кольору для пропаганди відмови від наркотиків, сигарет, плавання в недозволеному місці або небезпечного сексу серед груп ризику. “Звичайні” люди не будуть робити все це і без подібних попереджень, а найбільш вразливі категорії населення, схильні до ризику, навпаки, частіше чинитимуть не так, як хочуть соціальні служби, якщо будуть бачити їх попередження на червоному тлі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button