Екологія

Що відбувається з океанами Землі?

Якщо з якоїсь причини ви пропустили відкриття саміту з проблем зміни клімату в Нью-Йорку 23 вересня і емоційний виступ юної еко-активістки Грети Тунберг, то не хвилюйтеся, адже ми розповімо вам про найголовніше — останньому звіті, представленому міжурядовою групою експертів по зміні клімату (МГЕЗК) під егідою Організації Об’єднаних Націй (ООН), який присвячений поточним проблемам океанів на нашій планеті. У доповіді йдеться про екстремальне підвищення рівня моря, яке раніше відбувалося один раз в сто років, а також про те, як льодовики і крижані щити планети відреагують на глобальне потепління.

Зміна клімату відбувається прямо зараз

У доповіді МГЕЗК, підготовленій більш ніж 100 вченими з більш ніж 80 країн світу, розглядається вплив зміни клімату на океани нашої планети, які покривають 71% поверхні Землі, а також на льодовики і крижані щити. За словами Неріли Абрам з Австралійського національного університету, наша планета стрімко змінюється від вершин гір до глибин океанів і полярних регіонів.

23 вересня в Нью-Йорку відбувся саміт ООН, присвячений проблемам зміни клімату. Саміт запам’ятається більшості завдяки емоційному виступу 16-річної Грети Тунберг, яка рік тому відмовилася відвідувати школу щоп’ятниці з-за глобального потепління. В ході саміту діячі науки закликали глави держав прийняти рішучі заходи з боротьби зі стрімкою зміною клімату. Тиск на глави держав також повинен надати наступний саміт з проблем клімату в Монако і Чилі.

Промова Грети Тунберг на саміті ООН в Нью-Йорку

Це вже третя доповідь МГЕЗК, присвячена проблемам зміни клімату за минулий рік. Влітку група опублікувала доповідь, присвячену проблемам надмірного використання землі для сільськогосподарських потреб, а в минулому році була опублікована доповідь про граничне підвищення температури до 1,5 °C.

Наслідки глобального потепління

Досі океани поглинали 90% тепла, але із-за зміни клімату вже до 2100 року стануть поглинати в 5-7 разів більше тепла, якщо викиди вуглецю в атмосферу Землі не будуть знижені. Глобальне підвищення температур обмежує накладання шарів води в океані і, таким чином, зменшує кількість кисню і живильних речовин, від яких залежить життя мешканців океанських глибин. У доповіді також прогнозується збільшення кількості надзвичайно спекотних днів, які, за словами вчених, вже сьогодні негативно впливають на рибальство.

Что происходит с океанами Земли?
Зміна клімату вже завдала непоправної шкоди екосистемам нашої планети

Також фахівці прогнозують підвищення рівня моря, яке буде відбуватися не менше раз на рік до 2050 року в деяких частинах світу, особливо в тропіках, а не раз на сторіччя, як це було в минулому. У доповіді МГЕЗК зазначається, що до 2050 року один мільярд людей буде жити в низинних прибережних районах порівняно з 680 мільйонами сьогодні. Таким чином, підвищення рівня моря та пов’язані з ним наслідки загрожують життю і засобам до існування значної частини населення планети. Хоча може здатися, що зайві 10 см не так вже багато, Майкл Мередіт з Британського антарктичного агентства каже, що навіть для розвинених країн ці зміни серйозні і вимагають додаткового захисту узбереж. Для більш бідних країн рішення цих проблем може виявитися набагато складнішим.

Вчені, які брали участь в роботі над доповіддю, відзначають, що льодовики продовжують стрімко скорочуватися по всьому світу. При найбільш песимістичному сценарії, до 2100 року вони втратять більше третини своєї маси, а деякі повністю зникнуть. Подібні втрати створять неминучі проблеми для мільярдів жителів нашої планети. Фахівці також відзначають, що якщо викиди в атмосферу залишаться на колишньому рівні, то площа вічної мерзлоти може скоротитися до 69% до 2100 року. Відзначимо, що в 2018 році людство випустило 37,1 гігатонни вуглекислого газу в атмосферу.

Як уникнути зміни клімату?

В ході саміту вчені заявили про те, що перед нами два варіанти розвитку подій. Якщо ми зможемо почати дії по значному скороченню викидів парникових газів, то зможемо обмежити ступінь зміни цих частин кліматичної системи в майбутньому і вплив на людей і екосистеми.

Что происходит с океанами Земли?
Танення льодовиків одна з найбільш гострих проблем, що стоять перед людством

Однак наша нездатність скоротити викиди зробить завдання неймовірно складною. Навіть якщо нам вдасться обмежити підвищення температури до 2 °C, як країни обіцяли в рамках Паризької угоди про клімат, в останній доповіді МГЕЗК говориться, що існує 35% ймовірності того, що Арктика повністю звільнитися від льоду до 2100 року. Виходить, наше прагнення до красивого життя, шляхом споживання необмеженої кількості найрізноманітніших товарів, здатне погубити нашу цивілізацію.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button