Головна / Екологія / Танення крижаних щитів матиме глобальний вплив на клімат

Танення крижаних щитів матиме глобальний вплив на клімат

Вже давно не секрет, що рівень моря росте через танення масивних льодових щитів, що покривають Гренландію і Антарктиду. Однак нове дослідження показує, що вплив цього танення не обмежиться лише зміною рівня моря, а буде мати ще більші наслідки для глобального клімату.


Згідно з отриманими результатами, рівень моря збільшується нерівномірно по всьому світу. Його зростання має значні просторові варіації, особливо поруч з відступаючими крижаними щитами. Дослідження з використанням чисельної моделі глобальних припливів показало, що приливні зміни, викликані руйнуванням льодового покриву і пов’язаними з ним змінами в рівні моря, будуть сильно варіюватися і впливати на ряд різних важливих процесів.

По всій довжині деяких берегових ліній діапазон припливів збільшиться, наприклад біля узбережжя Північного Уельсу, в той час як уздовж інших берегових ліній, таких як побережжя Південного Уельсу, діапазон припливів, навпаки, зменшиться. Зміни в припливах позначаться на багатьох процесах в океані.

«В даний час припливи відіграють ключову роль у підтримці великих океанських течій, які перерозподіляють тепло від тропіків до високих широт і відповідають за м’який клімат Великобританії. Прогнози, представлені новою моделлю, показують, що руйнування крижаних щитів значно вплине на глобальні припливи, які, в свою чергу, впливають на системи течій, що мають велике значення для нашого клімату», — пояснила провідний автор дослідження доктор Софі-Береніс Уїлмес з Бангорського університету.

Глобальні зміни припливів також нададуть великий вплив на широкий спектр інших функцій океану, наприклад, на ділянки, які поглинають вуглекислий газ з атмосфери, а також на екосистеми помірних шельфових морів, які оточують континенти.

«Зникнення полярних крижаних щитів в умовах потепління клімату викличе серйозні зміни в системі Землі, і ми тільки починаємо розуміти наслідки», — сказала співавтор роботи доктор Наталія Гомес з Університету Макгілла.

«Нові результати підкреслюють важливість обліку змін припливів, викликані змінами рівня моря у відповідь на втрату крижаного покриву, прогнозів майбутнього клімату та реконструкцій минулого глобального клімату», — додав керівник проекту доктор Маттіас Ґрін зі Школи океанічних наук.