Головна / Земля / Рівень моря зріс в 20 столітті швидше, ніж за останні 3 тисячі років

Рівень моря зріс в 20 столітті швидше, ніж за останні 3 тисячі років

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (Оцініть статтю!)
Загрузка...
 
 

Аналіз стародавніх морських відкладень на острові Ньюфаундленд показав, що рівень світового океану за останнє століття збільшився набагато швидше, ніж за минулі три тисячі років, йдеться в статті, опублікованій в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

d331ea626a2e8bde20f894fb1d0df230
«Для передбачення того, як буде рости рівень моря в майбутньому, нам необхідно розуміти, як клімат впливає на поведінку і товщину світового океану. І точні дані про те, як відбувалися подібні зміни в останні три тисячі років, допоможуть нам отримати подібні дослідження», — заявив Бенджамін Хортон (Benjamin Horton) з Ратгеровського університету (США).

Хортон і його колеги з’ясували, що сьогодні рівень моря росте набагато швидше, ніж в минулому, а також розкрили незвичайний зв’язок між періодами похолодання і флуктуаціями в рівні моря, вивчивши відкладення порід, сформованих на берегах океану на канадському построве Ньюфаундленд, а також в двох дюжинах інших куточків Землі.

Як пояснюють вчені, дані по флуктуацій рівня моря в одній або декількох точках поверхні Землі нічого не говорять самі за себе — всі ці падіння і підвищення можуть бути викликані локальними процесами, що не має нічого спільного із загальними змінами в «висоті» світового океану.

Автори статті розробили спеціальну методику статистичного аналізу, яка дозволила їм зіставити зміни в рівні моря в різних точках Ньюфаундленду і інших регіонів Землі, прибрати всі локальні флуктуації і досить точно оцінити, як насправді змінювався світовий океан в останні 2700 років.

Читайте також: 

Як виявилося, минулі два тисячоліття можна розділити на два періоди. Під час першого з них, який тривав від початку нової ери і до 700 року, рівень моря повільно підвищувався на 0,1 міліметра в рік, що було пов’язано з ростом середньорічних температур.

Під час другого періоду, який тривав з 700 по 1400 рік, висота світового океану, навпаки, падала зі швидкістю в 0,2 міліметра. В цілому, за цей період рівень моря впав на 8 сантиметрів, тоді як рівень середньорічних температур знизився всього на 0,2 градуса Цельсія. Настільки високе падіння, як визнають кліматологи, було дещо несподіваним для них.

Починаючи з 1860 року, як показують відкладення з острова, рівень моря почав різко зростати — спочатку на 0,4 міліметра в рік, а потім на 1,4 міліметра в рік в 20 столітті. Сьогодні, за поточними оцінками кліматичних супутників, «висота» світового океану щороку збільшується на 2,5-3 міліметра.

Використовуючи ці дані, Хортон і його колеги оцінили те, як буде рости рівень моря в поточному столітті. За їхніми оцінками, світовий океан підніметься приблизно на 1,3 метра до 2100 року, якщо держави світу не робитимуть заходів щодо стриманості глобального потепління, і на 61-85 сантиметрів — при помірному і максимальному зниженні викидів парникових газів.

 
Loading...
comments powered by HyperComments